Ukrajinske "oklopne zveri" uteraće "strah u srce Vladimira Putina" 1foto EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Od prve velike tenkovske bitke kod francuskog grada Kambreja 20. novembra 1917, mnogi su predviđali sumrak ovih oklopnih zveri. Ipak, više od 100 godina kasnije, metalna kutija sa gusenicama i topovima i dalje dominira ratištima istočne Evrope. Prilagodljivost osnovne tenkovske platforme danas je dragocena kao što je bila u Kambreju, piše bivši pukovnik britanske vojske Hamish de Breton-Gordon za The Telegraph, prenosi Index.

Ukrajina je razbila pretpostavke o budućnosti ratovanja. Na Zapadu smo mi, „foteljaši generali“, na tehnologiju gledali kao na put do pobede.

Britansko ministarstvo odbrane je možda otišlo predaleko u ovome i sledeća britanska vlada će morati hitno da se pozabavi ovim pitanjem.

Kopneni rat u Evropi sa Rusijom je i dalje moguć, ali teško izvodljiv sa naših 100 tenkova i 70.000 vojnika.

Nova pošast masovnih napada dronovima okupira umove. Čini se da Laboratorija za nauku i tehnologiju odbrane ima odgovor u obliku laserskog sistema Dragon Fire, koji može da obori više dronova sa 10 funti po udarcu, ali neće biti spreman za nekoliko godina.

Nemci, majstori razvoja oklopnog ratovanja, možda su smislili održivo rešenje: tenk Frankenštajn, koji je očigledno već na putu za Ukrajinu.

Ovaj modifikovani tenk Leopard 1, sa automatskim mitraljezom Skimaster 35 mm, uteraće strah u srce Vladimira Putina, piše general, a prenosi Index.

Što je najvažnije, uskoro će biti spreman, može da obori više dronova po niskoj ceni, veoma je mobilan i pruža visok nivo zaštite posade. A već smo videli kako topovi 35 mm na drugim vozilima uništavaju ruske tenkove.

Tenk koji može da preuzme ključni zadatak

Korišćenje skupih projektila za obaranje hiljada jeftinih dronova je neodrživo i iskoristili su ga ruski osvajači. Ali ovaj tenk, sa hiljadama metaka jeftine municije, može da preuzme zadatak.

Još jedan važan element je da je proizvođač rezervoara Rheinmetall otvorio radionicu u Ukrajini.

Ovo je vitalni korak ka obezbeđivanju Kijevu resursa koji su mu potrebni za proizvodnju i popravku svog oružja u zemlji, umesto da se oslanja na skupe i ponekad odložene uvoze.

Preokretanje bilansa u korist Ukrajine

Ovo bi moglo da preokrene ravnotežu u korist Ukrajine, kao i bilo koje drugo oružje u narednim mesecima. Čini se verovatno da će onaj ko pobedi u borbi sa dronovima pobediti u ovom ratu.

U ovom trenutku se čini da je Ukrajina veštija i inovativnija u ovoj oblasti, a pojava ovog tenka mogla bi ne samo da pomogne kopnenim snagama da pobede, već i da zaštiti gradove i sela koja su često na meti ruskih dronova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari