ukrajinski vojnikFoto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Ruski ratni avioni svakog dana bacaju čak stotinu KAB klizećih bombi na ukrajinske trupe i gradove. Bombe dometa 40 kilometara, od kojih neke teže i do tri tone, spadaju među najrazornije oružje u 30-mesečnom ratu Rusije protiv Ukrajine – i ključni faktor u napredovanju Rusije u istočnoj Ukrajini ove godine.

Sada se Ukrajina sprema da uzvrati – sopstvenim kliznim bombama, piše hrvatske Forbes. Nedavni video koji je snimila posada borbenog aviona Suhoj Su-27 ukrajinskog vazduhoplovstva prikazuje bombarder Suhoj Su-24 koji nosi prototip jedrilice ispod svog krila.

Probni let

Ukrajinci očigledno nameravaju da svoje avione naoružaju i bombama domaće proizvodnje, jer nisu zadovoljni samo bacanjem kliznih bombi američke proizvodnje JDAM-ER i francuske proizvodnje Hammer.

Brigadni general Vazduhoplovstva Serhii Holubotsov objavio je još u junu da služba razvija novi komplet za klizanje i navođenje za transformaciju sovjetskih nevođenih bombi u preciznu municiju. Probni let na tom Su-24 bio je važan korak u razvoju novog oružja.

Sa svojim krilima i raketnim pojačivačem postavljenim na rep, verovatno vođena GPS-om bomba izgleda kao Hammer. Moguće je da su Ukrajinci zapravo kopirali francusko oružje. Brzim udarom rakete na čvrsto gorivo, Hammer od 250 kilograma dostiže 60 kilometara.

Ukrajinsko vazduhoplovstvo je očigledno zadovoljno dometom i preciznošću Hamera, ali ne i zalihama bombi.

Francuska se obavezala da će obezbediti samo 50 čekića mesečno – što je premalo da bi odgovorilo na otprilike 3.000 KAB-ova koje Rusi ispuštaju duž cele linije fronta od 1.100 kilometara svakog meseca, čak i kada se uzmu u obzir bombe JDAM-ER koje Ukrajina dobija od Sjedinjene Države.

Lokalna proizvodnja

Ako Ukrajina uspe da uspostavi lokalnu proizvodnju nove bombe, mogla bi da počne da sustiže rusku kampanju kliznog bombardovanja.

Nova bomba bi se pridružila rastućem portfoliju municije proizvedene u Ukrajini, koji uključuje krstareću raketu Neptun, novi „raketni dron“ Palianitsia i mnoštvo jednosmernih dronova za napad — uključujući najmanje dva modela bespilotne sportske letelice koja može da leti hiljadu milja sa eksplozivnim teretom.

Izgradnjom sopstvene precizne municije, Ukrajina se oslobađa potpunog oslanjanja na nestalne saveznike za ključne vojne kapacitete. Lokalna proizvodnja je takođe način za Ukrajinu da zaobiđe ograničenja svojih saveznika o tome kako i gde ukrajinske snage mogu da koriste municiju strane proizvodnje.

Najvažnije je to što Amerikanci zabranjuju Ukrajincima da ispaljuju precizne balističke rakete koje su isporučile SAD na ciljeve unutar Rusije – ciljeve koji uključuju vazdušne baze koje podržavaju ruske klizne bombardere.

To je ideja. Ali to će ostati – ideja – sve dok Vazduhoplovstvo u potpunosti ne testira novu bombu i dok fabrike ne naprave alat za pravljenje oružja. Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo je naoružalo nekoliko tipova ratnih aviona američkim i francuskim kliznim bombama, uključujući Su-24, Su-27 i Mikojan MiG-29. Sva trojica bi na kraju mogla da ponesu novu ukrajinsku bombu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari