Ukrajina se priprema da pokrene kontraofanzivu protiv ruskih snaga već u maju, kažu američki zvaničnici. Suočena je sa ogromnim rizicima: bez odlučne podrške Zapada mogla bi da oslabi, a Kijev bi mogao da se nađe pod sve većim pritiskom da uđe u ozbiljne pregovore o okončanju ili zamrzavanju sukoba, prenosi Index.hr.
Saveznici SAD i NATO-a isporučili su Ukrajinu artiljerijom i municijom za predstojeću bitku, a zvaničnici sada kažu da se nadaju da će zalihe potrajati – što je promena u odnosu na pre dva meseca, kada je oružje stizalo u mlazu, a američki zvaničnici su bili zabrinuti da bi zalihe mogle biti potrošen, piše Njujork tajms.
Očekuje se da će 12 ukrajinskih borbenih brigada, od kojih svaka ima oko 4.000 vojnika, biti spremno do kraja aprila, prema procurelim dokumentima Pentagona koji nagoveštavaju raspoređivanje Kijeva.
Sjedinjene Države i saveznici iz NATO-a obučavaju i snabdevaju devet od tih brigada, navodi se u dokumentima.
Iako Ukrajina američkim zvaničnicima otkriva nekoliko detalja svog operativnog plana, operacija će se verovatno odvijati na jugu zemlje, duž ukrajinske obale na Azovskom moru, u blizini Krima, koji je pripojila Rusija.
„Sve zavisi od ove kontraofanzive. Svi su puni nade, možda previše optimistični.
Ali to će odrediti da li će biti prihvatljivog ishoda za Ukrajince u smislu vraćanja teritorije na ratište i stvaranja mnogo značajnijeg pregovaračkog poluga za postizanje neka vrsta nagodbe“, rekao je on. Aleksandar Veršbou, bivši američki ambasador u Rusiji i visoki zvaničnik NATO-a.
Dok su ukrajinski zvaničnici najavljivali da je njihov cilj da probiju utvrđenu rusku odbranu i izazovu rasprostranjeni kolaps ruske vojske, američki zvaničnici kažu da je malo verovatno da će ofanziva dovesti do dramatičnog zaokreta u korist Ukrajine.
Najverovatniji scenario – zastoj
Ukrajinska vojska se suočava sa mnogim izazovima, pa je najverovatniji ishod zastoja.
Borbe u Bahmutu u istočnoj Ukrajini ove zime su iscrpile zalihe municije i dovele do velikih gubitaka u nekim iskusnim jedinicama.
Ipak, američki vojni zvaničnici kažu da je moguće da bi ih ukrajinska vojska ponovo iznenadila.
Sada su naoružani evropskim tenkovima i američkim oklopnim transporterima i imaju nove jedinice koje obučavaju i opremaju američke i NATO snage.
„Optimista sam da će Ukrajina između ove i sledeće godine nastaviti svoju inicijativu“, rekao je britanski ministar odbrane Ben Volas tokom posete Vašingtonu prošle nedelje.
„Takođe mislim da treba da budemo realni. Rusija se neće srušiti udarom čarobnog štapića.
Iako je Ukrajina odstupila od uobičajene tajnosti oko vojnih planova tako što je otvoreno pričala o predstojećoj borbi — delom zato što ukrajinski lideri treba da podignu moral i vrše pritisak na Zapad u vezi sa oružjem — američki zvaničnici očekuju da će ukrajinska vojska upotrebiti prevaru da izbaci Ruse iz ravnoteže.
Najbolje šanse Ukrajine da izvede dramatičnu kontraofanzivu zavisiće i od obaveštajnih službi SAD, NATO-a i Ukrajine.
Ako SAD i njeni saveznici mogu da identifikuju značajne slabosti u ruskoj odbrani, Ukrajina će moći da ih eksploatiše brzo i pod zaštitom tenkova i borbenih vozila Bredli.
Sprema se nova taktika
Međutim, veliki dobici nisu zagarantovani ili čak nužno verovatni.
Rusi su temeljno minirali bojno polje, a napredak Ukrajine zavisiće od toga da li kijevske snage mogu efikasno da rasporede opremu za razminiranje, koju je veliki deo obezbedio Zapad.
Ukrajina je formirala nove borbene brigade koje kombinuju regrute sa malim jezgrom iskusnih vojnika veterana. Početkom januara, jedinice su otišle na američke poligone za obuku u Nemačku da nauče kako da koriste novu opremu i izvode ono što američka vojska naziva kombinovanim ratnim operacijama – koristeći efikasnu komunikaciju za koordinaciju napredovanja trupa sa jedinicama za podršku kao što su tenkovi i artiljerija.
Obuka o toj taktici je prošla dobro, prema nekoliko američkih zvaničnika, a motivisane ukrajinske snage su se pokazale kao dobri učenici.
Ali primena nove taktike je često lakša u vežbama nego na bojnom polju, posebno protiv dobro ukorenjenih Rusa.
Vojnici koji se bore u Ukrajini rekli su da je do sada sofisticirani manevarski rat bio skoro nemoguć.
Oni su se borili da koordiniraju svoje operacije zbog loše komunikacije jer se radio oprema razlikuje od jedinice do jedinice i podložna je ruskom ometanju.
Jedan ukrajinski vojnik koji je učestvovao u nedavnom neuspelom napadu na jugu Ukrajine rekao je da je koordinacija bilo čega iznad nivoa voda – jedinice od oko 30 vojnika – i dalje izuzetno teška.
Ako Ukrajinci uspeju da iskoriste novu taktiku, makar i u maloj meri, mogli bi da savladaju brojčano nadmoćnije ruske snage.
„Ako mogu da se probiju, onda mogu da promene dinamiku na bojnom polju“, rekao je admiral Kristofer V. Grejdi, zamenik predsednika Združenog načelnika štabova.
Nedostatak municije
Ostaju pitanja o ukrajinskoj artiljeriji i drugim zalihama municije.
Zalihe protivvazdušnih raketa i artiljerijskih granata u Kijevu, koje su ključne za održavanje bilo kakvog pritiska i odbranu od ruskih vazdušnih napada, mogle bi se opasno smanjiti ako ukrajinske snage nastave da troše municiju trenutnom brzinom.
Nakon što ofenziva završi, mala je verovatnoća da Zapad može ponovno nagomilati oružje u doglednoj budućnosti jer zapadni saveznici ni sami nemaju dovoljno zaliha, a domaća proizvodnja neće moći popuniti prazninu do sledeće godine.
Ukrajinska vojska ispaljuje hiljade topničkih granata dnevno dok pokušava zadržati Bahmut.
Za ovaj tempo američki i evropski zvaničnici kažu da je neodrživ i da bi mogao ugroziti nadolazeću ofanzivu.
Bombardovanje je bilo toliko intenzivno da je Pentagon izrazio zabrinutost zvaničnicimaa u Kijevu, upozoravajući ih da Ukrajina rasipa municiju u ključnom trenutku.
Dok ukrajinske snage mogu koristiti bespilotne letelice za napade iza ruskih linija, zasad nisu dobile projektile dovoljno dugog dometa da pogode ruska logistička središta, što je taktika koja se pokazala važnom u ofanzivama prošlog leta oko Harkiva i Hersona.
Problemi i za Ruse
I Rusi imaju svoje izazove.
Od početka invazije postojale su ozbiljne sumnje u osnovnu kompetentnost ruskih komandanata i broj dobro obučenih vojnika, artiljerijskih granata i opreme.
Rusi su potrošili mnogo svojih krstarećih projektila, izgubili hiljade ljudi samo u Bahmutu, i troše svoju municiju mnogo brže nego što mogu da je zamene domaćom proizvodnjom.
Ali Rusija radi na otklanjanju ovih nedostataka.
Ruske trupe su usavršile sposobnost korišćenja dronova i artiljerije za efikasnije gađanje ukrajinskih snaga.
Nedavno su počeli da koriste klizne bombe – koje koriste gravitaciju i osnovne uređaje za navođenje da bi dostigli svoje ciljeve bez stvaranja buke – kako bi pokazali da su i dalje sposobni da koriste novije oružje na bojnom polju.
Ove promene znače da mogućnost da se napravi značajan dobitak protiv osiromašenih ruskih snaga možda neće postojati još dugo.
Na privatnim sastancima, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je drugim zvaničnicima da veruje da Rusija ima brojčanu prednost na bojnom polju jer ima više aviona, tenkova, topova i vojnika od Ukrajinaca.
U ovim razgovorima Šojgu je delovao izuzetno uveren da će Rusija na kraju pobediti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.