ukrajina oružjeFoto: EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Ukrajina je zainteresovana za naoružanje iz Srbije i Bosne i Hercegovine, piše danas portal Dojče vele povodom samita Ukrajine i Jugoistočne Evrope održanog u Dubrovniku.

Kako se navodi, nije tajna da je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski ranije pozivao zemlje Zapadnog Balkana na zajedničku proizvodnju oružja.

Artiljerijska municija koju koristi Ukrajina uglavnom je na osnovama i standardima koje koristi i Rusija, odnosno „ostatak“ sovjetske vojne baštine, što povećava potražnju iz dve balkanske zemlje, navodi Dojče vele.

Kompanije iz BiH u prethodna tri meseca, kako je navedeno, izvezle su naoružanje i opremu za više od sto miliona konvertibilnih maraka (oko 50 miliona evra).

Vojni komentator Đuro Kozar rekao je za Dojče vele da se u Ukrajini i u izraelskom ratu, preko posrednika, koriste naoružanje i vojna oprema iz Srbije i BiH.

„Oružje i municija iz tih zemalja su traženi, jer imaju i rusko poreklo, tako da se to jako dobro uklapa u ukrajinske potrebe“, rekao je Kozar.

Kako je rekao, fabrika „Igman“ iz Konjica proizvodi municiju i sve kalibre pešadijskog oružja, uključujući i kalašnjikove i „zbog toga, kada pošalju municiju na određene adrese, u fabrici ‘Igman’ ne znaju da li će ona tamo stići ili će putem posrednika biti upotrebljena za rat“.

On je dodao da je 50.000 granata iz fabrike „Krušik“ iz Valjeva našle put do ukrajinskog ratišta, iako Srbija tvrdi da nijedna isporuka nije napustila zemlju od početka rata.

U tekstu se ističe da Srbija i BiH imaju zakone koji ograničavaju prodaju oružja u ratnim zonama, ali da se tu pojavljuju kompanije posrednici ili zemlje koje direktno kupuju naoružanje, nakon čega vrše distribuciju u Ukrajinu.

Najveći kupac oružja iz BiH, prema statističkim podacima, je SAD, dok Srbija posluje i preko Češke i Turske.

„Sasvim je sigurno da je Ukrajini u interesu da se nastavi isporuka onog što se teško nabavlja na tržištu – pre svega artiljerijske municije koja je rađena po ruskim, a ne po standardima NATO, što mimo te dve zemlje nije lako nabaviti na tržištu“, zaključio je analitičar iz Zagreba Davor Đenero.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari