Na visokoj statuti „Majka Ukrajine“, jednom od najprepoznatljivijih znamenitosti te zemlje, danas je umesto simbola iz sovjetske ere srpa i čekića postavljen državni grb trozubac.
Taj potez je deo šire strategije Ukrajine tokom rata s Rusijom za vraćanje svog kulturnog identiteta koji je potisnut u vreme komunizma.
Podignut 1981. godine kao deo većeg kompleksa u kojem se nalazi nacionalni muzej Drugog svetskog rata, spomenik „Majka Ukrajine“ visok 61 metar stoji na desnoj obali reke Dnjepar u Kijevu.
Statua predstavlja lik neustrašive žene ratnice koja drži mač i štit i okrenuta je prema istoku ka Moskvi.
Ali sada, umesto grba srpa i čekića, na štitu se nalazi ukrajinski trozubac koji je usvojen kao grb nezavisne Ukrajine 19. februara 1992. godine.
Radnici su počeli da uklanjaju stari amblem krajem jula, ali su loše vreme i ruski napadi usporili radove.
Završena skulptura biće zvanično otkrivena 24. avgusta, na Dan nezavisnosti Ukrajine.
Promene na spomenuiku podudaraju se s promenom njegovog imena iz „Spomenik domovine“ u „Majka Ukrajine“.
Većina simbola Sovjetskog Saveza i Komunističke partije zabranjena je u Ukrajini 2015. godine, ali to ne uključuje spomenike iz Drugog svetskog rata kao što je spomenik „Majka Ukrajine“.
Oko 85 odsto Ukrajinaca podržalo je uklanjanje srpa i čekića sa znamenitosti, pokazuju podaci Ministarstva kulture objavljeni prošle godine.
Za mnoge u Ukrajini, sovjetska prošlost je sinonim za ruski imperijalizam, ugnjetavanje ukrajinskog jezika i Holodomor.
U saopštenju o uklanjanju amblema, sajt ukrajinskog nacionalnog muzeja Drugog svetskog rata opisao je sovjetski grb kao simbol totalitarnog režima koji je „uništio milione ljudi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.