ilon maskfoto EPA-EFE/Carina Johansen

Američki multimilijarder Elon Mask navodno je ukrajinskim snagama više puta ograničio pristup satelitskoj mreži Starlink, što je uticalo na strategiju Kijeva na bojnom polju.

Najbogatiji čovek na svetu odbio je zahtev ukrajinske vojske da uključi Starlink u blizini Krima, teritorije pod ruskom kontrolom, izvestio je Njujork tajms, pozivajući se na ljude upoznate sa situacijom, prenosi Index.hr.

Izvršni direktor Tesle pruža Ukrajincima pristup Starlinku od kraja februara prošle godine.

Dakle, pristup usluzi im je omogućen samo nekoliko dana nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju.

SpaceX-ov Starlink čini većinu satelita koji kruže oko Zemlje, sa više od 4.000 njih u niskoj Zemljinoj orbiti.

Maskova odlučnost da samostalno odlučuje o korištenju internet tehnologije, koja je bitan deo ukrajinskih komunikacija od početka rata, izazvala je zabrinutost među ukrajinskim zvaničnicima, navodi se u izveštaju.

U februaru ove godine SpaceX je objavio da je poduzeo korake kako bi sprečio ukrajinsku vojsku u korišćenju satelitske internet usluge Starlink za upravljanje bespilotnim letelicama u regionu, prenosi Independent.

Nakon te objave savetnik ukrajinskog predsednika Mihajlo Podoljak poručio je da SpaceX mora izabrati stranu u ratu protiv Rusije.

Ukrajinske vlasti, zabrinute zbog prevelike zavisnosti od tehnologije jednog izvora, održale su razgovore s drugim pružaocima usluga satelitskog interneta. Međutim, priznali su da niko nije konkurentan Starlinku.

„Starlink je sada zaista krv cele naše komunikacijske infrastrukture“, priznao je Mihajlo Fedorov, ukrajinski ministar digitalnih komunikacija.

Naglašava da je tehnologija omogućila topničkim timovima, zapovednicima i pilotima da istovremeno gledaju snimke dronova dok komuniciraju na internetu.

Prema vojnicima, vreme od pronalaženja mete do pogađanja smanjeno je na otprilike jednu minutu s gotovo 20 minuta.

„Broj života koje je Starlink pomogao spasiti može se meriti u hiljadama. Ovo je jedna od temeljnih komponenti našeg uspeha“, uveren je Fedorov.

Mask je prošle godine od SAD-a zatražio finansiranje SpaceX-ovih internet usluga Ukrajini jer nisu mogli nastaviti s aranžmanom.

Kompanija je procenila troškove na gotovo 40 miliona dolara tokom 12 meseci, prema pismu SpaceX-a koje je preneo Si-En-En.

Oko 1.300 Starlink terminala kupljenih preko britanskog dobavljača prestalo je raditi prošle godine nakon što ukrajinska vlada nije mogla platiti mesečnu naknadu od 2.500 dolara za svaki, stoji u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari