Državni tužilac Sjedinjenih Država Vilijam Bar napao je kompaniju „Volt Dizni“ i Holivudske studije, optužujući ih da se „ulaguju“ Komunističkoj partiji Kine.
Kako komentariše Gardijan, Barove optužbe su deo trajne diplomatske ofanzive i ofanzive u domenu odnosa s javnošću administracije američkog predsednika Donalda Trampa protiv Pekinga, kojeg je državni tužilac optužio za učestvovanje u „ekonomskom blickrigu – agresivnoj, orkestriranoj kampanji na nivou cele vlade (zapravo na nivou celog društva) za preuzimanje dominantnih visina globalne ekonomije i nadmašivanje SAD kao svetske najjače supersile“.
Bar je u govoru u Mičigenu žestoko kritikovao ekonomske lidere SAD koje je optužio za podsticanje „hegemonističkih“ ciljeva Kine, naročito u filmskoj industriji. On je rekao da je „Dizni“ isprva pružao otpor kineskom pritisku da se ne snima film Kundun iz 1997. koji govori o dalaj lami i kineskoj aneksiji Tibeta.
„Ali taj momenat podsticanja ne bi trajao dugo“, ukazao je Bar.
Kina je zabranila Diznijeve filmove, što je dovelo do izvinjenja kompanije za snimanje Kunduna.
Menadžment je zatim lobirao u Kini da se izgradi Diznilend u Šangaju, omogućavajući Kinezima da dobiju ulogu u rukovođenju tematskim parkom. Bar je rekao da „zvaničnici na svojim stolovima imaju obeležja sa srpom i čekićem i da u radno vreme prisustvuju predavanjima partije“.
„Ako Dizni i druge američke korporacije nastave da se klanjaju Pekingu, rizikuju da osujete i sopstvenu buduću konkurentnost i prosperitet kao i klasični liberalan poredak koji im je omogućio da napreduju“, rekao je Bar.
Državni tužilac je, takođe, kritikovao Holivudske studije zbog popuštanja pod pritiskom Kine i promene scenarija u zamenu za kinesku distribuciju, pozivajući se na dva slučaja u kojima je navodno promenjena nacionalnost likova da se ne bi razgnevio Peking.
Peking se usprotivio tome što je u apokaliptičnom filmu o zombijima „Svetski rat Z“ prikazano da virus potiče iz Kine, dok je mistični lik „Ancient One“ u filmu „Doktor Strejndž“ Kelt, a trebalo je da bude Tibetanac, rekao je Bar.
Državni tužilac se, takođe, obrušio na američke tehnološke kompanije, uključujući Gugl, Majkrosoft, Jahu, Epl i Cisco, nazivajući ih „pijunima kineskog uticaja“.
„Zarad kratkoročnih profita, američke kompanije previše često podležu tom uticaju, čak na račun slobode i otvorenosti u SAD“, rekao je Bar.
Cisco je odbacio Barove navode da je on pomogao Komunističkoj partiji da uspostavi „Veliki zaštitni zid Kine“ koji je Bar predstavio kao „najsofisticiraniji sistem za nadzor i cenzuru na internetu“.
Epl je, takođe, odgovorio na kritiku koju je Bar uputio zbog njegove odluke da izvrši transfer dela svojih iCloud podataka na servere u Kini na osnovu toga što bi to olakšalo Pekingu da sprovodi elektronski nadzor.
Kompanija je navela da sve „svoje prakse primenjuje na isti način u svim zemljama sveta“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.