Bivši premijer Japana Šinzo Abe (67) je podlegao povredama nakon što je bio meta napada dok je držao govor na mitingu u Nari, zadobivši prostrelne rane u predelu vrata i grudi, izvestila je televizija NHK, pozivajući se na zvaničnike.
Abe je preminuo u bolnici gde mu je nakon napada pružena medicinska pomoć, saopštio je visoko rangirani zvaničnik Liberalno-demokratske partije.
Lekari su rekli da bivši premijer nije pokazivao znake vitalnih funkcija kada je primljen u bolnicu, ali su pokušali sa veštačkim oživljavanjem. Kako su naveli, stanje bivšeg premijera je bilo „veoma ozbiljno“. Njegova smrt je proglašena u 17.03 po lokalnom vremenu.
Lekar je na konferenciji za novinare rekao da je Abe iskrvario na smrt, nakon što se njegov tima četiri i po sata borio da mu spasi život. Pokušali su da zaustave krvarenje i priključili su ga na transfuziju, iskoristivši više od sto jedinica krvi. On je potvrdio da su bile dve rane, verovatno prostrelne, ali je naglasio da tokom operacije nisu mogli da nađu metke.
Osumnjičeni napadač koji je uhapšen ubrzo posle napada je muškarac u četrdesetim i, kako je navela lokalna policija u Kjotu, pretpostavlja se da je koristio modifikovani pištolj.
https://twitter.com/Global_Mil_Info/status/1545249495398719488?s=20&t=8ChBmPWrXEEESfE0amCxwQ
Lokalni mediji su izvestili da je osumnjičeni služio u mornarici i napustio japanske snage za samoodbranu 2005. Kako prenosi NHK, osumnjičeni je policiji priznao da je bio nezadovoljan Abeom i da je nameravao da ga ubije, preneo je Dojče vele.
Identifikovan je kao stanovnik Nare Tecuja Jamagami.
Prilikom pretresa njegovog doma policija je otkrila potencijalno eksplozivne naprave, izvestili su lokalni mediji. Japanska televizija NHK je izvestila da se stručnjaci za demontiranje bombi spremaju da izvedu kontrlisanu eksploziju na licu mesta.
Policija je takođe saopštila da je prilikom pretresa otkriveno i nekoliko komada oružja ručne izrade koji su, kako se dodaje, slični onom koje je upotrebljeno prilikom atentata.
Osumnjičeni je, pretpostavlja se, na lokaciju došao vozom, ali policija nije mogla da kaže koliko je dugo bio u ovom području pre nego što je izvršio napad.
On je, takođe, rekao policiji da smatra da je Abe bio u jednoj „određenoj organizaciji“ na koju je besan. Policija, međutim, nije htela da otkrije njeno ime, kao ni da li su na licu mesta pronađene čaure. Jamagami je priznao da je na bivšeg premijera pucao iz oružja ručne izrade.
Televizija NHK prenela je da je na Abea pucano dok je držao govor. Bivši premijer je prebačen u bolnicu.
Kako je preneo Bi-Bi-Si, ima navoda da je Abe bio u stanju „kardiopulmonalnog mirovanja“, što je, kako se navodi, fraza koja se često koristi pre nego što se zvanično proglasi smrt u Japanu.
Bivši premijer Japana Šinzo Abe hospitalizovan je pošto je upucan danas na predizbornom mitingu u gradu Nara, saopštila je lokalna vatrogasna služba i dodala da bivši premijer nije disao i da mu je srce stalo.
Mlađi brat Šinza Abea je rekao novinarima u Tokiju da je bivši premijer u bolnici priključen na transfuziju krvi i da se lekari bore da mu spasu život. Nabuo Kiši, koji je ministar odbrane u japanskoj vladi, dodao je da koji god motivi napadača bili, ne postoji izgovor za ovakav čin.
The moment former Japanese Prime Minister #ShinzoAbe was shot during a campaign speech event. Prayers for his recovery. pic.twitter.com/9DPj8zfRyW
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) July 8, 2022
Pogođen je sa leđa i srušio se tokom svog govora na mitingu uoči izbora za gornji dom parlamenta.
#BreakingNews
A clear picture of Japan’s former Prime Minister Shinzo Abe. The moment he was shot by a gunman Tetsuya Yamagmi.pray for his life🙏 A true friend of India and a great human being.#Shinzoabe #Japan #ShinzoAbeShot #shinzo pic.twitter.com/DFFLQsLvnQ
— Anveshka Das (@AnveshkaD) July 8, 2022
Bivši premijer je, kako izgleda, pogođen u vrat i grudi, javlja NHK, prenosi Rojters.
Aktuelni premijer Fumio Kišida prekinuo je svoju izbornu kampanju nakon što je obavešten o napadu na Abea. Prema pisanju medija, preneo je Dojče vele, on se odmah vratio u sedište vlade u Tokiju iz severne prefekture Jamagata. Vlada je već formirala krizni štab.
Kišida je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je Abe u „kritičnom stanju“.
„Lekari trenutno rade sve što mogu. Nadam se i molim da bivši premijer preživi“, rekao je Kišida, nazvavši napad „gnusnim činom“.
Predstavnik Komunističke partije oštro je osudio napad: „Nasilje nad političkim aktivnostima je apsolutno neprihvatljivo“.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uputila je poruku podrške preko Tvitera.
„Dragi Šinzo Abe, izdržite. Naše misli i molitve su sa vašom porodicom i narodom Japana.“
Državni sekretar SAD Entoni Blinken je sa skupa šefova diplomatije G-20 u Indoneziji poručio da je „duboko ražalošćen i veoma zabrinut“ zbog napada na bivšeg premijera.
„Naše misli, naše molitve su sa njim, s njegovom porodicom, s narodom Japana“, rekao je Blinken. „Ovo je veoma, veoma tužan momenat. I očekujemo vesti iz Japana.“
Oglasio se i bivši predsednik SAD Donald Tramp, koji je na svojoj društvenoj mreži „Istina“ nazvao 67-godišnjeg Abea svojim „pravim prijateljem i, što je važnije, prijateljem Amerike“.
Britanski premijer Boris Džonson je još jedan u nizu svetskih lidera koji je osudio napad na Abea.
On je na Tviteru poručio da je „potpuno zgrožen i ražalošćen što je čuo za gnusni napad na Šinza Abea“.
Džonson je poručio da je „u mislima sa njegovom porodicom i voljenima“.
Džonson je juče saopštio da se povlači s funkcije lidera Konzervativne partije nakon masovnih ostavki svojih ministara,
Na prijemu u Palati „Srbija“ povodom Vidovdana predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dodelio 31 orden, a među dobitnicima je bio i Šinzo Abe kome je pripao Orden Republike Srbije na lenti.
Abe, koji je bio japanski premijer sa najdužim stažem, podneo je ostavku 2020. navodeći zdravstvene razloge. Kasnije je otkrio da pati od simptoma ulceroznog kolitisa, crevne bolesti.
Nasledio ga je njegov bliski stranački saveznik Jošihide Suga, koga je kasnije zamenio Fumio Kišida.
Pre nego što je upucan, Abe je držao govor na mitingu ispred svoje partije uoči parlamentarnih izbora, koji su zakazani za nedelju.
Liberalno-demokratska partija ima gotovo monopol na vlast u Japanu od kraja Drugog svetskog rata, te gotovo da nije bilo sumnje da će premijer Fumio Kišida ovog vikenda dobiti drugi mandat, piše Bi-Bi-Si.
Rezultati nedavno sprovedene ankete javnog mnjenja ukazuju da je partija u prednosti za 20 poena u odnosu na svog najbližeg rivala.
Iako se povukao 2020, Abe i dalje ima veliki uticaj u stranci.
Lokalni ogranak njegove partije je potvrdio da će govoriti u Nari samo dan uoči mitinga.
Mitinzi poput ovog na kojem je govorio Abe su uobičajeni tokom 20 dana uoči izbora i to je jedini vremenski okvir u kojem je prema japanskom zakonu dozvoljena kampanja.
Visoko rangirani političari kao što je Abe obično putuju sa snažnim obezbeđenjem, a napadi na javne ličnosti su izuzetno retke u Japanu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.