U izveštaju Nezavisne međunarodne istražne komisije UN za Siriju, objavljenom danas, navodi se da i posle pet godina od poraza Islamske države (IS) u toj zemlji, gotovo 30.000 dece militanata i njihovih pomagača različitih nacionalnosti trpe zlostavljanje u logorima, zatvorima i rehabilitacionim centrima na severoistoku Sirije.
U izveštaju komisije se navodi da su većinu te dece u delove Sirije i Iraka doveli njihovi roditelji, nakon što je IS tamo proglasila kalifat 2014. godine. UN su pozvale države iz kojih deca potiču, da ih vrate i integrišu u svoja društva.
Najveći broj dece se nalazi u izbegličkom kampu Al-Hol, u kome je smešteno više desetina hiljada ljudi, uglavnom žena i dece boraca IS, kao i njihovih pristalica.
Manji broj dece se nalazi u kampu Rož, dok se dečaci tinejdžeri drže u zatvorima, a rehabilitaciju vode Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima.
U izveštaju Komisije UN piše da se uslovi za život u izbegličkim kampovima Al-Hol i Rož mogu jednostavno opisati kao „okrutno i nehumano postupanje i narušavanje ličnog dostojanstva“.
U kampu Al-Hol u kojem je nekad živelo više od 70.000 ljudi, uglavnom Sirijaca i Iračana, danas boravi gotovo 45.000 osoba, pošto su neke zemlje već izvršile repatrijaciju, navodi lokalni zvaničnik.
Državljani drugih nacionalnosti žive u delu kampa poznatom kao „Potkrovlje“, koji se smatra domom najtvrdokornijih pristalica IS, od kojih su mnogi došli u Siriju i Irak još 2014. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.