Ujedinjene nacije su osudile „neprihvatljiv“ nivo nasilja koja postaje uobičajena nad humanitarnim radnicima, od kojih je rekordnih 280 ubijeno u svetu 2023. godine, i upozorili da bi rat Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze mogao da prouzrokuje još veći broj takvih smrti ove godine.
„Normalizacija nasilja nad humanitarnim radnicima i nedostatak odgovornosti su neprihvatljivi, nesavesni i veoma štetni za humanitarne operacije posvuda“, rekla je Džojs Msuja, vršiteljka dužnosti direktora UN-ove Kancelarija za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), u izjavi na Svetski dan humanosti, prenosi AFP.
„Sa 280 humanitarnih radnika ubijenih u 33 zemlje prošle godine, 2023. je bila najsmrtonosnija zabeležena godina za globalnu humanitarnu zajednicu“, što je povećanje od 137 odsto u odnosu na 2022, kada je umrlo 118 humanitarnih radnika, navodi OCHA.
Kancelarija se pozvala na Bazu podataka o bezbednosti humanitarnih radnika koja prati te podatke od 1997. godine.
UN je rekao da su više od polovine smrtnih slučajeva u 2023, ili 163, bili humanitarni radnici ubijeni u Pojasu Gaze tokom prva tri meseca rata između Izraela i Hamasa, uglavnom u vazdušnim napadima.
Južni Sudan, razoren građanskim sukobima, i Sudan, u kojem od aprila 2023. besni rat između dva rivalska, sledeći su najsmrtonosniji sukobi za humanitarce, sa 34 odnosno 25 mrtvih.
U top 10 su Izrael i Sirija, sa po sedam smrtnih slučajeva: Etiopija i Ukrajina, sa po šest mrtvih, Somalija sa pet smrtnih slučajeva, i četiri smrtna slučaja u Mjanmaru i Demokratskoj Republici Kongo.
U svim sukobima većina poginulih je među lokalnim osobljem.
Uprkos „nečuveno velikom broju“ smrtnih slučajeva humanitarnih radnika u 2023, OCHA je rekao da bi 2024. „mogla biti na putu za još smrtonosniji ishod“.
Od 9. avgusta, 176 humanitarnih radnika ubijeno je u svetu, prema Bazi podataka o bzebednosti humanitarnih radnika.
Od oktobra, kada su militanti pod vođstvom Hamasa pokrenuli smrtonosni napad na Izrael koji je izazvao rat, više od 280 humanitarnih radnika ubijeno je u Pojasu Gaze, od kojih su većina bili zaposleni UN-ove agencije za palestinske izbeglice, prema navodima OCHA-e.
U tom kontekstu, čelnici više humanitarnih organizacija trebali bi u ponedeljak da pošalju pismo državama članicama UN-a pozivajući međunarodnu zajednicu „da prekine napade na civile, zaštiti sve humanitarce i počinitelje pozove na odgovornost“.
Svake godine UN obeležava Svetski dan humanosti 19. avgusta na godišnjicu napada na svoje sedište u Bagdadu 2003. godine.
U tom bombaškom napadu su poginule 22 osobe, uključujući Serđia Vijeira de Melja, posebnog predstavnika UN-a za Irak, a povređeno je oko 150 domaćih i stranih humanitarnih radnika, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.