UN: Zapadnoafričke zemlje Sahela postaju novi koridor za krijumčarenje droge 1Foto: EPA-EFE/CLAUS BECH DENMARK OUT

Broj zaplena droge skočio je u zapadnoafričkoj oblasti Sahel, pokazuju danas objavljeni podaci UN kancelarije za drogu i kriminal, u kojima se ukazuje da ta oblast zahvaćena sukobomima postaje uticajna ruta za krijumčarenje droge.

U 2022. zaplenjeno je 1.466 kilograma kokaina u Maliju, Čadu, Burkini Faso i Nigeru u poređenju sa 13 kilograma između 2013. i 2020. godine, pokazuje izveštaj kancelarije UN (UNODC) za 2024. godinu, koji je objavljen danas.

Najveće su zaplene smole od kanabisa (hašiša), a sledi kokain, piše u izveštaju.

Kancelarija UN je apelovala da se preduzmu „hitne“ mere da se rasformiraju mreže trgovine drogom koje hrane nestabilnost u zemljama Sahela, piše u izveštaju.

„Zemlje Sahela i međunarodna zajednica treba da preduzmu hitne, koordinisane i globalne mere da rasformiraju mreže trgovine drogom dobro učvrščene u državama i među lokalnom elitom“, upozorio je u izveštaju Leonardo Santos Simao, specijalni predstavnik generalnog sekretara UN za Zapadnu Afriku i Sahel.

Položaj Sahela koji se proteže južno od Saharske pustinje i od Atlantskog do Arabijskog okeana čini prirodnu tranzitnu rutu za sve veću količinu kokaina koji se proizvodi u Južnoj Americi i upućuje ka Evropi.

U Maliju, Burkini Faso i Nigeru, tri zemlje kojim rukovode vojni režimi i gde oružane grupe i islamski ekstremisti kontrolišu cele delove teritorija, slaba vladavina prava olakšava širenje privrede droge, koja može obezbediti finansijska sredstva da se održe ili ojačaju sukobi, ukazuje UN kancelarija.

Te zemlje sa poroznim granicama su trazitni koridori za drogu koja ide od luka u zemljama Gvinejskog zaliva ka Sredozemlju i Evropi, putevima preko Sahare.

Kriminalne oružane grupe, separatisti, ekstremisti, ili saveznici režima na vlasti su umešani u tu trgovinu na raznim nivoima, prema UN.

Trgovina ima štetan uticaj na mir i na zdravlje, lokalno i globalno, rekao je Amado Filip de Andres regionalni predstavnik UN kancelarije za zapadnu i centralnu Afriku.

„Umešanost raznih oružanih grupa u trgovinu drogom nastavlja da podriva mir i stabilnost u regionu“, rekao je on.

Korupcija i pranje novca su glavni u omogućavanju trgovine drogom i nedavne zaplene i hapšenja oktrili su da politička elita, vođe zajednica i šefovi oržanih grupa olakšavaju trgovinu drogom u Sahelu, piše u izveštaju UN.

Senegal, koji se graniči sa zemljama Sahela, objavio je u nedelju da je izvršio rekordnu zaplenu kokaina od 1.137 kilograma, najveću količinu ikad presretnutu čija vrednost se procenjuje na 146 miliona dolara, blizu rudnika na istoku zemlje.

Takvi incidenti, bez odgovora vlasti, postaju sve češći u regionu. U jednom slučaju prošle godine u decembru senegalska mornarica je zaplenila ukupno tri tone kokaina na moru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari