Unesko je upozorio u danas objavljenom izveštaju na rizike od „generacijske katastrofe“ u oblasti obrazovanja u Avganistanu ocenivši da je posle povratka talibana na vlast ugrožen „ogroman napredak“ ostvaren od 2001. godine.
„U Avganistanu se radi o apsolutnoj potrebi očuvanja napretka ostvarenog u oblasti obrazovanja, posebno za devojčice i žene“, rekla je Odre Azule, generalna direktorka UN organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) čije sedište je u Parizu.
U izveštaju se ističe da je od 2001. Avganistan ostvario veliki napredak u oblasti obrazovanja ali upozorava da je sada u opasnosti taj napredak potreban za razvoj zemlje posle iznenadnog ponovnog preuzimanja vlasti talibana u avgustu. Talibani su već u toj zemlji zaveli brutalan fundamentalistički režim kada su vladali od 1996. do 2001.
„Dugujemo sebi da očuvamo pravo na obrazovanje za sve đake, posebno devojčice, pre svega naspram duge humanitarne krize koja se nazire, naveo je Unesko u saopštenju izdatom uz izveštaj čiji naslov je „Pravo na obrazovanje – šta se dešava u Avganistanu“.
Za 20 godina ukupan broj đaka i studenata porastao je sa milion na deset miliona. Broj nastavnika porastao je 58 odsto, stopa pismenosti među ženama je udvostručena sa 17 na 30 odsto, navodi se u izveštaju i naglašava da je posebno izuzetan napredak ostvaren u školovanju devojčica.
Ta agencija UN dodaje da su izazovi za razvoj i obrazovanje u Avganistanu i dalje ogromni.
„Broj raseljenih ljudi će se povećati i sa tim rizik od toga da deca neće moći da dobiju potrebnu obuku – strahuje se od generacijske katastrofe koja će uticati na razvoj zemlje godinama“, upozorava Unesko.
Islamistički pokret talibana ove nedelje objabvio je sastav svoje prelazne vlade. Uprkos obećanjima o otvaranju u vladi nema ni jedne žene, a sastavljena je od ultrakonzervativnih ličnosti iz generacije koja je nametnula rigorozan režim između 1996. i 2001.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.