Generalna direktorka Unesko Odri Azule izrazila je danas zabrinutost „potencijalnim pretnjama po ljudska prava, privatan život i etičke norme“ u jeku pandemije korona virusa i pozvala na „kolektivnu odgovornost“ u zaštiti najranjivijih.
„U ovom periodu neizvesnosti, kada društva u celom svetu preduzimaju brze i radikalne mere protiv pandemije, zabrinuta sam potencijalnim pretnjama po ljudska prava, privatan život i etičke norme, posebno u pogledu najranjivijih“, saopštila je ona.
Generalna direktorka Unesko je ukazala da „ova kriza zahteva najbolje od čovečanstva, sa etičkim principima kao kompasom“.
Međunarodni bioetički komitet Uneskoa i Svetska komisija za etiku naučnog znanja i tehnologije objavili su zajedničku deklaraciju za „usmeravanje donosilaca političkih odluka i za informisanje javnosti o važnim etičkim pitanjima koja moraju biti uzeta u obzir u svetskoj borbi“ protiv pandemije.
„Pandemija može izazvati pojačan psihološki stres kod osoba i ugroženih i marginalizovanih grupa u svim regionima sveta, a još više u zemljama u razvoju“, dodaje se u saopštenju i ističe ranjivost povezana sa siromaštvom, diskriminacijom, polom, bolešću, starošću, etničkom pripadnošću, kao i sa položajem izbeglica.
Ovi stručnjaci takođe ističu „posebnu sudbinu osoba kojima su uskraćeni osnovni resursi poput vode i sapuna radi održavanja osnovne higijene“, probleme sa „socijalnim distanciranjem u izbegličkim kampovima“ i „povećani rizik od porodičnog nasilja u uslovima izolacije“.
Stručnjaci pozivaju da se „preduzmu hitne mere putem međunarodne saradnje u duhu solidarnosti, ističući odgovornost bogatih država da pomognu siromašnim zemljama“.
„Stigmatizacija i diskriminacija moraju biti izbegnute kako bi se garantovala efikasnost mera za javno zdravlje, dok naučna istraživanja i zdravstvene mere moraju da prevaziđu političke, geografske i kulturne podele“, smatraju stručnjaci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.