Akutna neuhranjenost kod trudnica i dojilja porasla je za 25 odsto u poslednje dve godine u 12 zemalja, navodi se u novom izveštaju UNICEF-a.
Izveštaj koji je objavljen danas, uoči Međunarodnog dana žena, baziran je na istraživanjima u 10 zemalja Afrike i dve na Bliskom istoku koje su najteže pogođene krizom hrane izazvanom ratom u Ukrajini.
Loša ishrana kod trudnica i dojilja može dovesti do slabljenja imuniteta i komplikacija tokom trudnoće i porođaja.
U nekim zemljama podsaharske Afrike ranije je zabeležena visoka stopa smrtnosti novorođenčadi zbog raznih komplikacija.
U svetu je 51 milion dece mlađe od dve godine niže od visine uobičajene za taj uzrast zbog neuhranjenosti.
Neuhranjenost može prouzrokovati zaostajanje u razvoju, a polovina njih zaostaje tokom trudnoće ili tokom prvih šest meseci života, navodi se u izveštaju.
„Bez hitne akcije međunarodne zajednice, posledice bi mogle da utiču na generacije koje dolaze“, rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel.
Broj neuhranjenih devojčica i žena povećao se sa 5,5 miliona u 2020. na 6,9 miliona u 2022. u Burkini Faso, Čadu, Etiopiji, Keniji, Maliju, Nigeriji, Somaliji, Južnom Sudanu, Sudanu, Jemenu i Avganistanu, navodi se u izveštaju.
UNICEF preporučuje povećanu pomoć u ishrani i snabdevanje osnovnim namirnicama kao što su brašno, ulje i so kako bi se smanjio nedostatak mikronutrijenata.
U izveštaju je takođe preporučeno da se trudnicama i dojiljama obezbedi pristup uslugama ishrane i suplementima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.