UNICEF poziva nacionalne i lokalne vlasti, roditelje, nastavnike i učenike da osiguraju poštovanje epidemioloških mera u svim predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama i lokalnim zajednicama širom Crne Gore, kako bi škole i vrtići bezbedno bili otvoreni tokom pandemije.
Ovo je u najboljem interesu Crne Gore, s obzirom na to da se dosadašnji gubici u učenju i razvoju dece i mladih ne mogu nadoknaditi ako im ne omogućimo da kontinuirano pohađaju nastavu tokom pandemije.
UNICEF podseća na to da nedavni globalni izvještaj UNICEFa i UNESCA-akoji se zasniva na podacima iz 191 zemlje, pokazuje da do sada nije uočena uzročna veza između otvaranja škola i stope transmisije korona virusa. Istraživanja širom sveta pokazuju da su otvorene škole i vrtići bezbedni sve dok se poštuju mere, saopšteno je iz UNICEF-a u Crnoj Gori.
„Zatvaranjem škola ne rješava se problem nepoštovanja mjera #DistancaRukeMaska u njihovoj blizini, jer će se to isto dešavati u lokalnoj zajednici čak i ako se škole zatvore. Ovo je pitanje kojim svaka lokalna zajednica treba da se pozabavi, vodeći računa da svi poštuju mjere kako bi djeca bezbjedno mogla ići u škole, a njihovi roditelji na posao“, ističe Huan Santander, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.
Viši konsultant za zdravlje UNICEF-a u Crnoj Gori dr Senad Begić ukazuje na aktuelni nedostatak dokaza da je više od 200 učenika i 50 nastavnika zaraženo u školama tokom prve sedmice nove školske godine, a ne u lokalnoj zajednici prije nego što su se škole otvorile. On podseća da je od presudnog značaja da svi poštuju epidemiološke mjere, kako u lokalnim zajednicama, tako i u predškolskim ustanovama i školama.
„Uz ovako veliki stepen transmisije u lokalnim zajednicama, zaista je nerealno očekivati da će škole biti „izolovana ostrva“ na kojima neće dolaziti do transmisije virusa. Ipak, one će ostati „najsigurnija moguća ostrva“ ako se budu poštovale mjere. Prednosti koje otvorene škole donose u pogledu dobrobiti i razvoja djece tako su velike da se ne mogu se porediti s prednostima bilo kog drugog mjesta u lokalnoj zajednici na kojem može doći do transmisije virusa. Ako se škole zatvore, djeca će nastaviti da se okupljaju na drugim, manje bezbjednim mjestima u lokalnoj zajednici i lanac prenosa virusa među njima će opstati. Dakle, zatvaranjem škola djeca bivaju lišena okruženja koje podržava i stimuliše njihov razvoj, a ne daje se nikakav doprinos u pogledu kontrole transmisije koronavirusa“, kazao je dr Begić.
Dostupnost vakcina nastavnicima, roditeljima i svim odraslim članovima porodica širom Crne Gore učinila je otvaranje škola i vrtića još bezbjednijim, jer vakcine značajno smanjuju verovatnoću obolijevanja od teških oblika Covid-a-19 i potrebe za hospitalizacijom. Individualna je odgovornost svih nas koji se možemo vakcinisati da to i učinimo kako bismo zaštitili sebe, a posebno one koji su najugroženiji od Covid-a-19.
Pandemija je dovela do najvećeg poremećaja u obrazovanju u novijoj istoriji. Proći će još neko vreme pre nego što ovu pandemiju ostavimo iza sebe. Deca i mladi više ne mogu da čekaju. Njima je pod hitno potrebno kontinuirano učenje u učionici. Ovo je od izuzetnog značaja za obrazovanje, mentalno zdravlje i celokupni razvoj dece i mladih, kao i za ekonomiju i razvoj Crne Gore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.