Gotovo svake sekunde od početka rata jedno ukrajinsko dete postaje izbeglica, naveo je portparol UNICEF-a Džejms Elder na brifingu za štampu u Palati nacija u Ženevi.
„Pogledavši poslednje statistike, svakog dana od početka rata u Ukrajini više od 75.000 dece postanu izbeglice. Svakog dana. Ova poslednja brojka je posebno šokantna. Svakog minuta 55 dece napusti svoju zemlju. To jest, jedno ukrajinsko dete je gotovo svake sekunde od početka rata (24. februara) postajalo izbeglica“, naveo je on.
Kako se navodi u saopštenju UNICEF-a, od 24. februara u Ukrajini je ubijeno na desetine dece, mnogo više ih je povređeno, a više od 1,5 miliona dece je pobeglo iz zemlje.
„Ova izbeglička kriza je po brzini kojom se dešava i obimu bez presedana od Drugog svetskog rata i ne pokazuje znake usporavanja. Kao i sva deca proterana iz svojih domova ratom i sukobima, ukrajinska deca koja stižu u susedne zemlje su u značajnom riziku od razdvajanja od porodice, nasilja, seksualne eksploatacije i trgovine ljudima. Njima su očajnički potrebni bezbednost, stabilnost i zaštita dece, posebno onima koji su bez pratnje ili su odvojeni od svojih porodica“, dodao je Elder.
Ističe da je najsigurniji i najbrži izlaz iz ove katastrofe – zapravo jedini izlaz iz ove katastrofe – da se ovaj rat završi, i da se završi sada.
„Do tada, napadi na civilna područja i na civilnu infrastrukturu moraju prestati. moraju prestati jer oduzimaju živote. Moraju prestati jer teraju ljude da se odreknu osnovnih zdravstvenih usluga uprkos katastrofalnim potrebama. Moraju prestati jer uzrokuju da deca izostaju iz škole. Moraju prestati jer milioni dece ostaju u područjima sukoba u Ukrajini. Upravo sam proveo dve nedelje u Lavovu, u zapadnoj Ukrajini, razgovarajući sa nekim majkama, očevima i decom koji su pobegli da bi spasili svoje živote, kao i sa radnicima na prvoj liniji koji su pokušavali da im pomognu. Kada sam pitao pedijatre u Lavovu – koji su preko noći primili 60 dece iz bolnica u Kijevu – kako se pripremaju, oni su objasnili svoju obuku u određivanju prioriteta. Ako veliki broj dece dođe sa ratnim ranama, lekari koriste nalepnice da bi odredili prioritet lečenja. Zelena nalepnica – ostavite dete za sada; žuta – detetu je potrebna medicinska pomoć; crvena – dete je kritično; crna nalepnica – neće moći da spasu dete“, naveo je portparol UNICEF-a.
UNICEF će nastaviti da ima tim na terenu u Ukrajini i da šalje neophodne zalihe. Tokom vikenda u Ukrajinu je stigao, kako navode, još jedan konvoj.
„Ovog puta 22 kamiona sa 168 tona zaliha, uključujući komplete za babice, hirurške komplete, akušerske komplete, kiseonik koncentratori, rashladne kutije, kao i ćebad i zimsku odeću, komplete za vodu, sanitariju i higijenu, komplete za intimnu higijenu, komplete za najmlađu decu i komplete za adolescente“, dodaju iz UNICEF-a.
U međuvremenu, broj mobilnih timova za zaštitu dece se proširuje sa devet na 47 kako bi povećali zaštitu i psihosocijalne usluge za decu širom Ukrajine.
„Naša podrška se, naravno, proteže preko granica Ukrajine, do nekih od tih 1,5 miliona dece izbeglica. Postavljamo sve više sigurnih mesta Plavih tačaka – u partnerstvu sa humanitarnim partnerima i lokalnim vlastima – kako bismo pružili neophodnu podršku i usluge zaštite za decu i porodice. Imamo poruke o bezbednosti i deci bez pratnje od chat botova na Fejsbuku u Ukrajini, isporučili smo higijenske proizvode izbegličkim centrima. Ali moramo biti jasni: uprkos neumornim naporima od dobrovoljaca do vlada, izviđača do agencija UN, sve dok ovaj rat traje, situacija za ukrajinsku decu će se samo pogoršavati“, zaključio je Elder u saopštenju UNICEF-a.
Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.