Najviši komandant francuske mornarice admiral Pjer Vandje je rekao da će se budući sukobi najverovatnije odvijati na moru i u sajber prostoru, navodeći “brzo ponovno naoružavanje” zemalja poput Kine kao potencijalnu pretnju.
Vandje je svoje komentare dao nakon što je francuska mornarica i snage pet zemalja saveznika, uključujući Veliku Britaniju, učestvovalo u, kako je admiral rekao, univerzalnim dvonedeljnim vežbama s ciljem pripreme za “složene pretnje”.
Politički i diplomatski odnosi između Londona i Pariza dospeli su na novi nizak nivo nakon spora oko sporazuma Aukus kada je Australija poništila ugovor o kupovini francuskih podmornica i potpisala zajednički bezbednosni pakt sa Ujedinjenim Kraljevstvom i SAD o kupovini američkih plovila, ali su veze u domenu odbrane između dve zemlje i dalje čvrste, podseća Gardijan.
“Između Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva postoje neraskidive veze, postoji veliki broj oficira na razmeni kao što sam ja, koji rade s vojskom drugih. Svi ti odnosi se realizuju iz dana u dan na ličnom nivou i nema promene”, rekao je.
U obraćanju novinarima i posadi nosača aviona “Šarl de Gol”, admiralskog broda francuske flote, pošto su vežbe Polaris privedene kraju, Vandje je rekao: ”U poslednjih dvadeset godina snage mornarice su učestvovale u konfliktima koji su se odvijali pretežno na kopnu, kao što je to bio slučaj u Siriji, Iraku i Libiji. Danas je ili će to biti pomorska sredina pred izazovom podmornica, sajber napada, napada iz svemira i samog rata mornarica. Naša misija je da shvatimo ove faktore u operativnom okviru.”
Vandje je rekao da je “isforsirani marš” u cilju proširenja snaga mornarica izvesnih zemalja koje nije hteo da imenuje u Sredozemlju mada je, kako piše Gardijan, jasno da je reč o Rusiji i Kini u Pacifiku kao glavnim pretnjama.
“Danas primećujemo rast snaga mornarica koje postaju dvostruko ili trostruko veće u odnosu na ono što su bile. Primećujemo da je u poslednjih deset godina kineska mornarica utrostručena, te ona sada premašuje američku mornaricu”, rekao je.
Brzina međunarodnog ponovnog naoružavanja stvara haos i rezultira poigravanjem sa “glavnim principom međunarodne stabilnosti”, upozorio je Vandje. “Ne možemo da čekamo dok ne bude prekasno, ne možemo da se iznenadimo, moramo da dokažemo svoj kredibilitet. Ako želimo da budemo poštovani u neograničenom, neizvesnom, nestabilnom svetu, moramo da pokažemo ratobornost. Moramo da se pripremimo za borbu u svim situacijama.”
U Polarisu 21, jednoj od do sada najvećih međunarodnih vežbi na moru, učestvovalo je 6.000 pripadnika vojnih snaga iz šest zemalja, koje su sve članice NATO, i polovina pripadnika francuske mornarice. Reč je o simulaciji borbe “visokog intenziteta” za uspostavljanje kontrole nad okupiranom teritorijom.
Učestvovalo je 24 ratna broda, uključujući plovila SAD, Italije, Španije, Grčke i razarač Kraljevske mornarice HMS Dregon, kao i francuske kopnene i vazdušne snage. Učesnici su bili podeljeni u dva neprijateljska tabora i bili su angažovani u intenzivnoj šestodnevnoj “borbi” u realnom vremenu pod kontrolom sa “Šarla de Gola”.
Kina bi mogla uskoro da premaši SAD u svemirskim kapacitetima
Vašington – General Dejvid Tompson, zamenik šefa svemirskih operacija američkih Svemirskih snaga, rekao je u subotu da Kina razvija svemirske kapacitete “dva puta brže” od SAD. Na panelu američkih svemirskih stručnjaka i lidera koji su govorili na Forumu za nacionalnu odbranu “Regan” Tompson je upozorio da bi Kina mogla da premaši SAD u svemirskim kapacitetima do kraja decenije. “Činjenica da u suštini, u proseku oni izgrađuju, raspoređuju i nadograđuju svoje svemirske kapacitete dva puta brže nego mi znači da će nas veoma brzo premašiti ako ne počnemo da ubrzavamo razvoj svojih kapaciteta”, rekao je Tompson, dodajući da “2030. nije neracionalna procena”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.