Kada je američki predsednik Džozef Bajden nedavno najavio da će kandidovati za drugi mandat već je tada znao da će mu menadžerka kampanje biti Džulija Čavez Rodrigez (44).
Nije ona novo lice u Bajdenovom timu budući da je radila i na prethodnoj Bajdenovoj kampanji ali i u administraciji Baraka Obame.
Prema svedočenju nekoliko demokrata Čaves Rodrigez je impresionirala Bajdena i njegove najbolje savetnike jer je „timski igrač od poverenja sa jakim političkim odnosima“.
Iako „nije počela kao Bajdenova osoba iz užeg kruga, ona je uvek bila pošten posrednik“, kazao je za američki Nacionalni javni radio Kristobal Aleks koji je radio na Bajdenovoj kampanji 2020. i u Beloj kući.
Dodaje da bi u njenom slučaju mogao da važi slogan „u Džuli verujemo“.
Kao zamenica menadžera kampanje u Bajdenovoj predsedničkoj kampanji 2020. u Beloj kući je redovno sarađivala sa guvernerima, gradonačelnicima i drugim državnim i lokalnim liderima i vodila napore za koordinaciju reagovanja u vanrednim situacijama.
„Sposobnost obavljanja više zadataka i upravljanje tom složenošću – ne mogu da zamislim izazovniji posao od onog koji je ona imala,“ rekao je guverner Fil Marfi, demokrata iz Nju Džersija i predsednik Nacionalnog udruženja guvernera.
Kako piše Njujork tajms, oko Bajdena je malim krug bliskih saradnika a neke od njih poznaje godinama.
Ona je takođe blisko povezana sa potpredsednicom Kamalom Haris.
Osim što su obe rodom iz Kalifornije, Čaves Rodrigez je bila u timu tadašnje senatorke Kamale Haris.
„Njeni duboki odnosi sa Bajdenovim užim timom i kancelarijom potpredsednice, mislim, čine je idealnim kandidatom“, rekao je Huan Rodrigez, strateg koji je sa njom sarađivao u kabinetu Harisove.
Tokom poslednje predsedničke kampanje, Bajden se povremeno suočavao sa kritikama zbog sastava svog užeg kruga.
Zato mu je sada cilj da podstakne ključne elemente multirasne koalicije. Neke demokrate smatraju da je Čaves Rodrigez ponudila vitalnu zastupljenost na najvišim nivoima američke politike.
„Ljudi u Hispanoameričkoj zajednici to osećaju“, rekla je Sesilija Munjoz, koja je rukovodila Savetom za unutrašnju politiku tokom Obamine administracije, prva Hispanoamerikanka koja je obavljala taj posao.
Džulija Čaves je unuka američkog borca za ljudska prava Cezara Čaveza koji je bio koosnivač Ujedinjenih zemljoradnika. Bista njenog dede stoji na istaknutom mestu u Ovalnoj kancelariji Bele kuće, pisao je Vašington post.
Ćerka je Artura Rodrigeza, koji je 25 godina bio predsednik emeritus Ujedinjenih farmerskih radnika.
Pre nego je ušla u politiku Čaves Rodrigez je bila direktorica programa pri Cezar Čavez Fondaciji.
Rano je počela da se bavi političkim aktivizmom pa je i hapšena sa svega devet godina.
„Odrastajući bilo je vredno videti ljude kako se bore za one koji nisu imali glas. To su mahom bili proljoprivrednici koji su najsiromašniji i najneobrazovaniji a zatim da ih osnaže, stvore priliku da iskorače i pregovaraju sa poslodavcima, industrijalcima“, kazala je prošle godine grupi studenata Univerziteta Džordž Vašington.
Jednom prilikom je kazala da je bila uzbuđena kada je Barak Obama najavio svoju kandidaturu za predsednika.
Te 2008. pokucala je na njegova vrata sa zahtevom da pomogne u kampanji. Njeni volonterski napori kaže doprioneli su joj zaposlenju u Obaminoj administraciji.
Čaves Rodriges trenutrno radi kao viša savetnica i pomoćnica direktora Kancelarije za međuvladine poslove Bele kuće.
Sesilija Munjoz koja je ranije vodila tu kancelariju za vreme Obamine administracije rekla je za AP da Čaves Rodrigez nije angažovana zbog njene porodične istorije već zbog svog dosadašnjeg rada i postignuća.
„Biti Čaves je deo onoga što ona jeste“, rekla je Munjoz, „ali ona je tu jer je tako vešta i ima tako dubok integritet“.
Rano je počela da se bavi političkim aktivizmom pa je i hapšena sa svega devet godina.
Gospodin Bajden je, međutim, 2021. postavio bistu gospodina Čavesa u Ovalni kabinet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.