"Ona je već rekla i učinila dovoljno da završi u zatvoru": Upozorenja Juliji Navaljnoj, udovici ruskog opozicionara 1Foto: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO

Po uzoru na ruskog predsednika Vladimira Putina, ruski voditelji na državnim TV voditelji oslovljavali su opozicionog lidera Alekseja Navaljanog sa „taj čovek“, „taj građanin“ ili „berlinski pacijent“ podrugljivo se odnoseći na period njegovog oporavka nakon što su ga osumnjičeni agenti otrovali novičokom 2020.

Nakon što je prošle nedelje Navaljni umro u zatvoru severno od Arktičkog kruga u koji je nedavno prebačen, istaknuti propagandisti su s lakoćom počeli da odbacuju njegovo ime, ukazuje ocenjuje u analizi za cepa.org Džulija Dejvis, kolumnistkinja The Daily Beast i kreatorka ruskog Media Monitora.

Kada je njegova udovica Julija Navaljna 19. februara rekla da će „nastaviti posao“ svog pokojnog muža, našla se pod njihovim nišanom.

Neki od jezika i pratećih nagoveštaja mračne budućnosti Navaljne, pošto je najavila da će nastaviti stopama muža, ostavile su uviđavnog gledaoca sa zloslutnim utiskom besa Kremlja.

Tokom emisije emitovane 20. februara voditelj Vladimir Solovjov ciljao je Navaljnu u jednom od svojih zloglasnih zezanja.

Nagoveštavajući da je smrt Navaljnog bila povezana sa zapadnim bezbednosnim službama i njegovim advokatima i trenutak da se poklopi sa Minhenskom bezbednosnom konferencijom (od 16. do 18. februara), on je rekao: „Sve je jasno sa smrću ovog berlinskog pacijenta na dan otvaranja Minhenske konferencije, dva dana nakon što su ga njegovi advokati posetili u koloniji“.

Solovjov se pitao da li Navaljnom uopšte treba priuštiti mesto sahrane, neosnovano ga optužujući da je „terorista“.

On je naveo opozicionog lidera Borisa Njemcova, koji je hladnokrvno ubijen samo nekoliko metara od Kremlja (od strane osumnjičenih državnih agenata 2015. godine), upozoravajući one koji žele da mu odaju poslednju počast: „Vi ste neprijatelji moje zemlje!“

Solovjevljeva dijatriba, koja je već pretila, tada je dobila još divlji zaokret kada se vratio na temu Julije Navaljne.

TV voditelj koga je odlikovao Kremlj upozorio je da će Navaljnijeva udovica trpeti isti ekstremni progon kao njen pokojni suprug.

Solovjov je uzviknuo: „Ista sudbina čeka i Navaljnu! Ako dođe u Rusiju, otići će u zatvor“.

Neki elementi ruske propagande bolje se razumeju unutar zemlje nego na Zapadu.

Solovjov nije bio dovoljno nespretan da izjavi da je Navaljna sada neprijatelj države i da je podložna istim napadima od strane službi bezbednosti, ali nije morao.

Na kraju krajeva, sada znamo šta se dešava sa onima koji „odu u zatvor“.

Opisujući navodne zločine Navaljnog, on je tipično putinistički branio državno ubistvo dok je pokušavao da prebaci odgovornost na drugo mesto.

„Zapad je jedini koji ima koristi od njegove smrti! Morali su da ožive interesovanje, uzdrmaju stvari i poremete fantastičan efekat iz intervjua lidera naše zemlje sa Takerom Karlsonom. Bilo je otvaranje Minhenske konferencije, njegova žena je tamo. . . a evo i poklona za njih!“

Solovjov je podsetio na dugogodišnju rusku tradiciju da se ne govori loše o mrtvima, ali je odmah oklevetao Navaljnog, nazvavši ga „nacistom“ i kreatorom „totalitarnog kulta“ koji šalje donacije ukrajinskim oružanim snagama.

Tvrdio je da će Navaljnijevi sledbenici „poslati Navaljnu nazad u Rusiju kako bi mogla da bude uhapšena“.

Pretpostavio je: „Ona je već rekla i učinila dovoljno da završi u zatvoru“.

Solovjov je nastavio: „Kao što Navaljnijevo iskustvo pokazuje, nikakav pritisak ne bi ništa promenio“.

Kao i uvek, drugi propagandisti su se pridružili optužbi Navaljnog sa pratećim sadržajem (nije iznenađujuće s obzirom da rukovodioci TV mreže redovno održavaju sastanke sa najvišim zvaničnicima Kremlja, koji odlučuju o linijama napada.)

Domaćin Roman Golovanov započeo je svoje emitovanje Golovanovljevog vremena na Solovjev uživo 20. februara izjavom: „Želeo bih da kažem nekoliko reči o Navaljnom… Bio je pod stalnom prismotrom britanskih i američkih obaveštajnih službi… uprkos svemu što se dogodilo, siguran sam da je zatvor za Navaljnog bio najbezbednije mesto. Za njega nije bilo sigurnijeg mesta! Da je bio negde u Berlinu ili slobodno lutao negde ovde, sve bi se ovo dogodilo mnogo brže i mnogo ranije“.

Golovanov je tada protivrečio samom sebi, spekulišući da je Navaljni najverovatnije umro prirodnom smrću.

„Nema potrebe čak ni razgovarati sa bilo kim ko kaže da je Kremlj dao naređenje da se ubije Navaljni… Jasno je kome je sve ovo bilo od koristi. Pre svega Britancima!“, rekao je.

Ovo je posledica davno uspostavljene opsesije Kremlja u kojoj Putinova Rusija – kao i Sovjetski Savez pre – izgleda da krivi Britance za većinu sumnjivih smrtnih slučajeva koji zapravo koriste Kremlju.

Golovanov je dodao: „Činjenica da se Julija Navaljna odmah pojavila – u roku od nekoliko sekundi – izašla na Minhensku konferenciju i počela da govori, sa prelepim manikirom.

Šefica Raša Tudej Margarita Simonjan učinila je isto, pošto je lažno optužila Navaljnu da se smeje i uživa u centru pažnje, neosnovano tvrdeći da nikada nije zaista volela svog muža.

U istom dahu, Simonjan je pohvalila Putina jer je naporno radio „kao rob na galiji“ i pozvao sve da mu se zahvale, baš na vreme za „predsedničke izbore“ sledećeg meseca – na kojima nema pravih protivnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari