Sa svojih 23 miliona stanovnika, Tajvan je od izbijanja pandemije kovida 19 prošle godine imao svega 1.050 potvrđenih slučajeva zaraze, a do 9. aprila ove godine od te infekcije preminulo je deset osoba.
Sve to postignuto je bez uvođenja mera zatvaranja. Život na Tajvanu je sada gotovo kao uobičajen, škole su otvorene, a sportski događaji i koncerti na otvorenom odvijaju se sasvim normalno, zaključak je onlajn diskusije koju su organizovali Predstavnička kancelarija Tajpeja u Budimpešti i Univerzitet Karolj Gaspar reformističke crkve u Mađarskoj.
Međutim, za današnju uspešnu priču zaslužno je zapravo veoma tužno iskustvo sa epidemijom SARS-a iz 2003, objasnio je Filip Ji-Čun Lo, zamenik generalnog direktora tajvanskih centara za kontrolu bolesti (CDC). Bolnica u Tajpeju tada je bila u karantinu. Zbog toga što nije bilo jasno u kojim je njenim delovima bilo zaraze, a u kojima ne, virus je nastavio da se širi bolnicom. Inficirano je bilo 150 ljudi u bolnici, a umrlo je njih 35. Većina Tajvanaca pamti i danas tu tragediju, podsetio je doktor Lo.
Tajvan je tada naučio bolnu lekciju i pripremio se za buduće izazove. Prevladala je rešenost da se nešto slično više ne dogodi. Ustanovljen je informacioni sistem čija je svrha otkriti zvanične i nezvanične podatke koji ukazuju na moguću epidemiju što brže i što pre.
„Promenili smo zakon“, rekao je Lo, „kako bismo uveli snažan i centralizovan komandni sistem u slučaju hitne situacije u javnom zdravstvu“. Mobilisana su odgovarajuća sredstva za zdravstvenu mrežu spremnu i sposobnu da izoluje i leči visoko zarazne pacijente, uz punu zaštitu osoblja. Još važnije je bilo uvođenje jasne i otvorene svakodnevne komunikacije koja je omogućavala da kada vanredna okolnost nastupi sistem portparola bude spreman, a mediji odmah dobiju pouzdane i poznate izvore kojima se mogu obratiti.
Lekari na Tajvanu su dobili podatke o izbijanju epidemije korone u Vuhanu u rano jutro 31. decembra 2019. Neki od njih videli su poruke na najvećem tajvanskom internet forumu za ćaskanje koje su ukazivale da postoje pozitivni rezultati testiranja na virus SARS. U roku od 12 sati CDC je stvar počeo da proverava sa Kinom i Svetskom zdravstvenom organizacijom i da jača kontrolu na granicama zbog putnika koji dolaze iz Vuhana. Kasnije je CDC preduzeo dalje neophodne mere za obuzdavanje širenja virusa korona. Bile su to karantinske mere za putnike i one koji su imali tesan kontakt sa zaraženima, kao i pokretanje IT mreže „Digital Fence“, kojom se u saradnji s policijom nadgledalo pridržavanje izolacije, rekao je Lo.
On je podvukao da „bez muke nema nauke“, u tajvanskom slučaju iskustvo iz 2003, i da su za borbu protiv epidemija ključni pripremljenost, infrastruktura, politička volja, rešenost, a na prvom mestu – javno poverenje.
„Tajvanski model“ uspešan je i zahvaljujući snažnom liderstvu, vladinim naporima i velikom trudu medicinskog osoblja, rekao je šef Predstavničke kancelarije Tajpeja u Budimpešti Ših-čung Liju.
Traže podršku za SZO
Tajvan je, podsetio je Liju, prošlog leta Mađarskoj donirao 100.000 hirurških maski, a grad Taojuan poklonio je Budimpešti njih 300.000. Predstavnik je istakao da Tajvan zaslužuje da učestvuje u radu Svetske zdravstvene skupštine i da je prošle godine za to dobio podršku od premijera Japana, Novog Zelanda i Kanade, kao i mnogih članova evropskih parlamenata i javnih ličnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.