Spora šetnja, hladna kupka i dremka pod drvetom tipične su dnevne aktivnosti najstarije kornjače na svetu. Džonatan je upravo napunio najmanje 190 godina i još se ne da.
Od 19. veka Džonatan živi u bašti guvernerske rezidencije na Svetoj Heleni, britanskom protektoratu u zapadnoj Africi. Voljeni je simbol tog ostrva i nalazi se na njegovim kovanicama i poštanskim markama.
Tokom njegovog života, u Britaniji se izmenilo osam monarha, a u Americi četrdeset predsednika, piše Index.hr.
„Za nas je Džonatan simbol opstanka i upornosti“, kaže njegov veterinar Džo Holins, čije je puno ime – Džonatan.
„Iako on za to ne zna, za njegovog života nastajala su i propadala carstva, pošasti su dolazile i prestajale, ratovi počinjali i završavali“, kaže Holins.
Verovatno je rođen 1832. godine
Verojatno rođen 1832. godine, Džonatan je na Svetu Helenu, ostrvo površine 121 kilometara kvadratnih i 1.200 kilometara udaljeno od afričkog kopna, stigao kao pedesetogodišnjak.
Kornjača je bila poklon Vilijamu Grej-Vilsonu, koji je od 1890. do 1897. godine bio guverner ostrva. Od tada se izmenilo više od 30 guvernera, a Džonatan i dalje živi u raskošnom vrtu rezidencije izgrađene u georgijanskom stilu.
Po Ginisovoj knjizi rekorda, star je 190 godina, ali ta je procena zahtevala malo istraživačkog rada.
Pismo iz godine u kojoj je Džonatan stigao na ostrvo opisuje ga kao „odraslu životinju“. To potvrđuje i fotografija snimljena između 1882. i 1886. godine na temelju koje su stručnjaci izmerili obim njegovog oklopa i zaključili da odgovara velikoj kornjači staroj najmanje 50 godina.
„Očekivani životni vek velikih kornjača je 150 godina, ali Džonatan je žilav“, kaže Holins.
„Usporeni stariji gospodin“
Džonatanu društvo prave još tri džinovske kornjače – Dejvid, Fred i Ema. Parenje s Emom nekad je Džonatanu bila omiljena razonoda, kaže Holins, ali je on s godinama postao „usporeni stariji gospodin koji gleda svoja posla“.
Holins se već godinama brine o 180 kilograma teškom Džonatanu i pazi da dobija dovoljno vitamina i minerala. Jednom nedeljno ga ručno hrani njegovim omiljenim namirnicama, krastavcima, salatom, šargarepama, jabukama, bananama i guavom.
„Ja Džonatana volim, ali kad je uzvraćanje ljubavi u pitanju, realan sam. On me vidi kao dostavljača hrane.“
Džonatan je slep i izgubio je čulo mirisa. Ali odlično čuje. Svog dostavljača prepoznaje po glasu i generalno voli da bude s ljudima. Kad čuje da su stigli posetioci, često im priđe blizu i dopušta da ga maze.
Stanovnicima Svete Helene on je ikona. Njegov je lik na kovanici od pet penija.
Proslava njegovog rođendana početkom decembra prenosila se uživo, a tim je povodom objavljena i prigodna poštanska marka.
„On nam daje nadu da, uprkos svim brutalnostima čovečanstva, nešto na našoj planeti može da preživi“, kaže Holins.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.