Ako mislite da će eventulano poništavanje prvog kruga spornih izbora u Rumuniji na kojima je kao prvoplasirani izašđao proruski čovek, krajnji desničar, NATO skeptik i ponavljanje izbora sredinom decembra ublažiti političku krizu u zemlji, razmislite ponovo, piše Politico.
Ustavni sud Rumunije će u ponedeljak odlučiti da li da poništi veoma kontroverzni prvi krug predsedničkih izbora, održanih 24. novembra.
Ako to učini, sud će skoro sigurno podstaći strahove da stranke establišmenta pokušavaju da izmanipulišu izborno takmičenje u svoju korist.
Rumunija je upala u jednu od svojih najintenzivnijih kriza od pada komunizma šokantnom pobedom praktično nepoznatog nacionaliste Kelina Đorđeskua, obožavaoca ruskog predsednika Vladimira Putina.
Njegova pobeda je izazvala strahove o stabilnosti zemlje unutar EU i NATO-a i izazvala momentalne urlike protesta njegovih protivnika, koji sumnjaju na tajnu aktivnost, potencijalno od strane Rusije, u njegovoj izuzetno popularnoj TikTok kampanji.
Održavanje novih izbora, međutim, rizikuje da budu zapaljivi korak.
Pobednici prvog kruga i njihovi saveznici optužuju rumunske vladajuće stranke — poraženi stari poredak Socijaldemokratske partije (PSD) i Nacionalno-liberalne partije (PNL) desnog centra — da koriste sud kako bi pokušale da zadrže kontrolu nad moć.
U političkom zemljotresu, to je prvi put da kandidat PSD-a nije uspeo da uđe u drugi krug od kada se zemlja rešila komunizma pre 35 godina.
Zaista, gnev zbog ideje o ponovnom održavanju izbora sredinom i krajem decembra neočekivani je faktor ujedinjavanja između krajnje desnice i reformističkih kritičara stare garde.
„Čvrsto osećamo da je Ustavni sud politički instrument i da suspenduje demokratiju u Rumuniji“, rekao je Adrijan Aksinija, potpredsednik krajnje desničarske Alijanse za Uniju Rumuna (AUR) i član Evropskog parlamenta.
Stranka je prošle nedelje neuspešno kandidovala svog predsedničkog kandidata, ali sada podržava Đorđeskua.
Političari krajnje desnice pokušavaju da se predstave kao protivotrov tradicionalnim starim strankama prožetim kronizmom i korupcijom.
Frustracija zbog duge dominacije PSD-a i PNL-a pomogla je da se podstakne podrška Đorđeskuu i, ako sud u ponedeljak poništi njegovu pobedu, to će samo povećati sumnje u politički uticaj u javnim institucijama i potencijalno još više mobilisati krajnju desnicu.
Kao nezavisni kandidat, Đorđesku će se u drugom krugu 8. decembra suočiti sa liberalom Elenom Laskoni iz Unije Spasimo Rumuniju (SSR).
Ona takođe poziva sud da se ne meša u rumunsku demokratiju.
Sama sudska odluka u ponedeljak će se zasnivati na pomalo neobičnoj stvari.
Proučava navode da su glasovi jednog kandidata, koji je nedelju dana pre izbora uskratio podršku Laskoni, nezakonito prebačeni na nju u izbornoj noći.
Sud je u četvrtak naložio proveru i ponovno brojanje svih glasačkih listića — skoro 9,5 miliona — i mogao bi da odluči da otkaže prvi krug ako utvrdi da je na redosled kandidata uticala prevara.
„Ne uništavajte demokratiju u Rumuniji“
Laskoni, koja je odbacila optužbe, pobedila je premijera SPD-a Marsela Čolakua u prbvom krugu sa samo oko 2.700 glasova. Ona i njena stranka optužuju PSD i PNL desnog centra za nepoštovanje glasanja naroda.
„Apelujem na sve državne institucije: Ne uništavajte demokratiju u Rumuniji“, rekla je ona u saopštenju u petak.
Čolaku je odbacio optužbe za mešanje PSD-a i rekao da će se povući iz razmatranja čak i ako sud odluči o ponavljanju prvog kruga predsedničkih izbora.
Rumuni će se ove nedelje vratiti na birališta kako bi glasali za svoje predstavnike u parlamentu.
Laskonijin USR već je izrazio zabrinutost da se ponovno brojanje ne sprovodi transparentno jer nezavisnim posmatračima nije dozvoljeno da ga posmatraju na mnogim mestima, ne postoji video snimak procesa i mnogo manje ljudi je uključeno u proveru i ponovno brojanje glasačkih listića nego u izbornoj noći.
„Bojim se da će način na koji stvari rešavaju Ustavni sud i Centralna izborna kancelarija dovesti do nepredviđenih nuspojava u bliskoj budućnosti“, rekao je Radu Magdin, rumunski politički analitičar.
Ova neprozirnost bi mogla dodatno podstaći uspon krajnje desničarskih partija kao što je AUR na nedeljnim parlamentarnim izborima raspirujući veru u teorije zavere, rekao je on.
Sud je već optužen za nedemokratsko mešanje u izbore nakon što je uklonio Dajanu Šošoaku, krajnje desničarsku, prorusku kandidatkinju, sa predsedničkih listića, rekavši da će ugroziti poziciju zemlje u EU i NATO.
Sada se mnogi brinu da bi potencijalna pobeda Đorđeskua na predsedničkim izborima učinila upravo to.
Magdin je objasnio da je verovanje Rumuna u teorije zavere veoma duboko ukorenjeno.
Pre svega zahvaljujući brutalnoj istoriji zemlje iz 20. veka, koja je dovela do verovanja u mreže uticaja, od kojih su mnoge povezane sa tajnom policijom Sekuritate iz komunističkog doba, koja prožima stari poredak u politici i javnim institucijama.
„Deo biračkog tela nastavlja da veruje u stare teorije zavere ili je razvio nove“, rekao je Magdin.
Ali čovek koji je pokrenuo sudski spor, Kristijan Terheš, član Evropskog parlamenta, koji se kandidovao za predsednika i dobio oko 1 odsto glasova, ne vidi nikakvu zaveru u igri.
Kakav god da je rezultat ponovnog prebrojavanja glasova, „to je pobeda za demokratiju“, rekao je on. Ako se ponovnim prebrojavanjem potvrde rezultati prvog kruga, to pokazuje da su izbori bili fer. Ako nije, ispravlja rezultate, rekao je.
„Nažalost, u Rumuniji, svaki put kada nešto uradite, pitaju se ne da li je to legitimno, već ko vas je naterao da to uradite i kome je to korisno“, rekao je Terheš.
Nacionalni ponos
Ipak, sumnje i dalje postoje. Mnogi se fokusiraju na Đorđeskuovu kampanju, koju je on izneo kao apel da pomogne zemlji da ponovo otkrije svoj nacionalni ponos među ostalim članicama EU i NATO-a i da ne proguta direktive sa Zapada.
Takođe je rekao da želi mir i da nije zainteresovan za uključivanje zemlje u sukob u susednoj Ukrajini, koji je nazvao nečijim drugim ratom.
Rumunske vlasti dovode u pitanje Đorđeskuovu tvrdnju da nije potrošio novac na kampanju zbog navoda da su neki TikTok influenseri plaćeni da ga promovišu.
Najviši zvaničnici nacionalne bezbednosti rekli su u četvrtak da su identifikovali sajber napade koji imaju za cilj da utiču na pravičnost prvog predsedničkog kruga i sugerisali da je Rusija umešana.
Đorđesku je odbacio optužbe da je dobio bilo kakvu neodgovarajuću podršku i optužio rumunske institucije za stvaranje nestabilnosti i besa.
U odgovoru na ponavljanje prvog kruga, on je govorio sa mesijanskom notom: „Dragi ljudi, verujte samo u sebe, a pred vama je put ka svetlosti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.