Usvojena Deklaracija o budućnosti EU 1Rim Foto: EPA/RADEK PIETRUSZKA

Lideri 27 zemalja članica Evropske unije koji su danas u Rimu obeležili 60 godina od potpisivanja Rimskog ugovora, kojim su udareni temlji današnje Unije potpisali su Deklaraciju u kojoj, uprkos sipčavanjima sa „nezabeleženim izazovima, glabalnim i domaćim“, ističu odlučnost za dalju izgradnju EU.

Potpisinici navode da EU „ostaje otvorena za one evropske zemlje koje poštuju vrednosti EU i odlučne su da ih sprovode. U Deklaraciji su pobrojana dosadašnja postignuća, naglašena je važnost očuvanja jedinstva, zajedničkih interesa i vrednosti, a dati su obrisi smera u kojem bi EU trebalo da ide u narednih deset godina.

„Mi, čelnici 27 država članica i institucija EU, ponosni smo na postignuća Evropske unije: izgradnja Evropske unije je hrabar i dalekovidan pothvat. Pre 60 godina, oporavljajući se od tragedije dva svetska rata, odlučili smo da se udružimo i ponovo izgradimo naš kontinent iz pepela“, piše u Deklaraciji.

„Izgrađena je jedinstvena Unija sa zajedničkim institucijama i snažnim vrednostima, zajednica mira, slobode, demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona, velika privredna sila sa neuporedivim nivoima socijalne zaštite i blagostanja. Evropska unija počela je kao san nekolicine, postala je nada mnogih. Evropa je ponovo postala jedinstvena. Danas smo ujedinjeni i jači: stotine miliona ljudi širom Evrope uživa u životu u proširenoj Uniji koja je prevladala stare podele“, navedeno je u Deklaraciji.

„Evropska unija suočena sa dosad nezabeleženim izazovima, globalnim i domaćim; regionalnim sukobima, terorizmom, rastućim migracionim pritiscima, protekcionizmom, socijalnim i ekonomskim nejednakostima.

Zajedno, mi smo odlučni da se suočimo s izazovima sveta koji se brzo menja i ponudimo našim građanima bezbednost i nove prilike. Učinićemo Evropsku uniju jačom i otpornijom, još većim jedinstvom i solidarnošću među nama i poštovanjem zajedničkih pravila“, stoji u Deklaraciji uz konstataciju da je EU „nepodeljena i nepodeljiva“.

Pitpisnici su istakli kakva bi EU trerbalo da bude ubuduće:

„U narednih deset godina želimo Uniju koja je bezbedna, prosperitetna, konkurentna, održiva i socijalno odgovorna i s voljom i sposobnostima za igranje ključne uloge u svetu i u oblikovanju globalizacije. Želimo Uniju gрe građani imaju nove mogućnosti za kulturni i socijalni razvoj i gospodarski rast. Želimo Uniju koja ostaje otvorena onim evropskim zemljama koje poštuju naše vrednosti i odlučne su da ih sprovode“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari