Uticajni bloger koji je pisao protiv kineske vlade nestao sa interneta, ali priča se raspliće 1Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE

Već 12 godina anonimni kineski bloger „Program Tink“ predstavlja otvoreni izazov kineskom autoritarnom sistemu dajući ljudima savete kako da zaobiđu vladinu internet bezbednost i podstičući ih da razmišljaju kritički – a sada je nestao sa interneta.

Njegov blog je bio mešavina saveta o sajber bezbednosti i oštrih političkih komentara, uključujući savete o tome kako bezbedno zaobići kinesku internet cenzuru, razviti kritičko mišljenje i odupreti se sve totalitarnijoj vladavini Komunističke partije Kine.

Bloger se ponosio svojom sposobnošću da pokrije svoje digitalne tragove i izbegne da bude uhvaćen, piše Si-En-En, prenosi Klix.ba.

Onda je u maju 2021. „Program Tink“ iznenada utihnuo.

Blog je prestao da se ažurira, a njegovi Tviter i GitHub nalozi postali su neaktivni.

Autor je ranije obećao svojim pratiocima da nikada neće nestati duže od 14 dana, pa su mnogi strahovali da je blogera pogodila nesreća ili bolest ili da su mu vlasti ušle u trag i pritvorile ga.

Bilo je mnogo spekulacija, ali niko nije mogao da ponudi konkretne dokaze.

Sada, skoro dve godine kasnije, supruga blogera koji je nedavno osuđen na sedam godina u kineskom zatvoru zbog „podsticanja subverzije državne vlasti” veruje da ima odgovor na pitanje šta se desilo sa „Program Tinkom”.

Ona navodi da je nakon poslednje objave na blogu Program Tink 10. maja 2021. godine uhapšen njen suprug Ruan Sjaohuana, koji je nedavno osuđen na sedam godina zatvora.

U početku joj je bilo teško da shvati da njen suprug, koji je IT frik, piše o politički osetljivim temama, a kasnije je počela da sumnja da je on „Program Tink“.

Tokom sudskog procesa nije mogla da sazna mnogo detalja o tome šta mu se stavlja na teret, a u presudi se navodi da „dugo gaji nezadovoljstvo kineskim političkim sistemom i društvenim upravljanjem“.

Međutim, u presudi se ne navode detalji o sadržaju koji je napisao, niti se pominje ime bloga na kojem je pisao.

Njegova supruga je postala odlučna da sazna šta joj vlasti uskraćuju, pa je tako naučilakako da koristi VPN da zaobiđe stroga kineska ograničenja interneta.

Tražeći medijske izveštaje o kineskim blogerima koji su nestali, naišla je na blog sa slikom Rodenove skulpture „Mislilac” kao avatara, pored koje je pisalo „Program Tink” i sve kockice su joj se složile.

Ona ističe da se sve informacije o blogu poklapaju sa podacima njenog supruga, navodeći da je objavljeno više od 700 tekstova, što je rečeno u presudi.

Takođe, blog je imao zatišje od četiri meseca kada je njen muž bio veoma bolestan.

Ona je odlučila da mu pomogne da se izbori sa krivicom koja mu je stavljena na teret, ali bezuspešno, s obzirom da je sud odbio da primi advokate koje je pronašla, a koji su stručnjaci za ljudska prava.

Zbog toga je odlučila da izađe u javnost, u nadi da će medijsko izveštavanje o slučaju pomoći njenom suprugu da dobije pravedniju presudu nakon žalbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari