Uvođenje u novu normalnost 1Foto: EPA-EFE/ ANTONIO BAT

Neke evropske zemlje su već krenule sa ublažavanjem restriktivnih mera uvedenih zbog pandemije virusa korona, neke od njih se spremaju na taj korak, ali svima je zajednički imperativ da to popuštanje treba da bude dugotrajan proces i da se odvija postepeno, kako ne bi došlo do novog talasa zaraze.

Vlada Španije je prošle nedelje usvojila plan ublažavanja restrikcija čiji je cilj da se zemlja do kraja juna uvede u takozvanu novu normalu – život sa virusom.

Najpre su od 26. aprila dozvolu za izlazak napolje dobila deca, od pre nekoliko dana i odrasli mogu da izađu da šetaju ili da se bave sportom, ali je za sve kretanje ograničeno na sat vremena. Međutim, i pored toga neki odlučuju da ostanu kod kuće.

„Želela sam da izađem zato što je lep dan, ali se plašim da ću se zaraziti“, izjavila je za Bi-Bi-Si 65-godišnja Karmen Perez iz Madrida.

Italija se 4. maja ponovo pokrenula posle dvomesečne blokade, a 4,4 miliona Italijana se vratilo na posao sa popuštanjem mera. Međutim, vrtići i škole, kako je najavljeno, neće raditi sve do septembra. Restorani i barovi uslužuju mušterije samo hranom i pićem „za poneti“, dok je sedenje u njima, kao i otvaranje komercijalnih prodavnica i frizerskih salona odloženo na još nekoliko nedelja.

Profesionalni sportisti su se vratili treninzima, na kojima će se raditi individualno, a parkovi su otvoreni za džogere, roditelje i decu.

Od 11. maja javni život u Francuskoj trebalo bi polako da se pokrene.

Ali, kako prenosi Dojče vele, premijer Eduar Filip upozorava na mogućnost da se ublažavanje restrikcija odgodi ako se broj novih infekcija poveća. Prodavnice će moći da rade, a škole će se otvarati korak po korak – prvo osnovne, a u junu i srednje.

Francuzi koji posao ne mogu da rade od kuće, trebalo bi od sredine maja da se vrate na radna mesta. Javni prevoz bi takođe delimično počeo s radom. Restorani, kafići i barovi radiće od juna, kao i plaže.

Pošto je posle prvih faza ublažavanja početih 20. aprila broj novih infekcija ostao nizak, nemačka vlada je juče odlučila da preskoči neke od faza relaksacije mera. Srednje škole već rade, a osnovne škole, kao i dečja igrališta, će moći ponovo da se otvaraju od iduće nedelje, dok će različiti regioni odlučivati o otvaranju univerziteta. Manje prodavnice su već ranije otvorene, a uskoro će biti i one čija je površina veća od 800 kvadrata.

U Austriji su od 1. maja ukinute mere ograničenja za napuštanje stana, koje su na bile na snazi od 16. marta. Pošto se nisu ispoljili negativni efekti popuštanja, kreće se u dalju normalizaciju života, ali vlasti upozoravaju da se u daljem procesu odgovornost više prebacuje na stanovništvo.

Hrvatska je od 4. maja u drugoj fazi popuštanja mera koje su uvedene zbog epidemije virusa korona, a direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak je rekao da jednocifreni broj novoobolelih daje razloge za zadovoljstvo.

U ovoj fazi su počele da rade zdravstvene ustanove u punom kapacitetu, kako privatne, tako i državne, kao i delatnosti u kojima se ostvaruje blizak kontakt s ljudima, kao što su frizeri i kozmetičari, ali uz pojačanu higijenu. Od 2. maja su dozvoljeni i verski obredi uz obavezno držanje fizičke distance, a dva dana kasnije su otvorena dečja igrališta i sportski tereni.

Sledeća faza ublažavanja mera je najavljena za 11. maj. Tada se otvaraju tržni centri, koji će moći da se posećuju samo radi kupovine, bez zadržavanja.

Biće dozvoljeno okupljanje do deset osoba uz obaveznu fizičku distancu, a najavljuje se i povratak dece u vrtiće i školske klupe do četvrtog razreda. Biće obnovljen rad autobuskih linija među županijama, kao i domaći aviosaobraćaj.

Ugostiteljski objekti moći će da primaju goste isključivo na otvorenom uz obaveznu dezinfekciju stolova i stolica nakon svakog gosta i veći razmak između stolova.

Hrvatska je počela da ublažava mere 27. aprila. Tada su vrata za mušterije ponovo otvorili lokali gde nema bliskog fizičkog kontakta, poput krojačkih i obućarskih radnji, kao i prodavnice, izuzev onih u tržnim centrima.

I Crna Gora je u drugoj fazi popuštanja mera od 4. maja kada je ukinuta mera zabrane rada stomatološkim ordinacijama, kozmetičarskim i frizerskim salonima, prodavnicama, zanatskim radnjama, fitnes centrima, knjižarama, muzejima, galerijama…

Svi poslodavci moraju da obezbede zaštitna sredstva za zaposlene, a u zatvorenim prostorijama, poput banaka, pošte, prodavnica obavezno je prekrivanje nosa i usta, maskom ili maramom. Počeo je da radi i gradski prevoz, kao i taksisti.

Tržni centri i ugostiteljski objekti bi trebalo da počnu da primaju posetioce 18. maja kada će početi treća faza ublažavanja mera, pod uslovom da prethodna bude uspešna, rekao je Milutin Simović, potpredsednik Vlade i predsednik Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti. U tom slučaju, u narednoj fazi od 1. juna bi mogao da se obnovi domaći saobraćaj.

Nakon popuštanja mera u Bosni i Hercegovini, zabeležen je nagli skok zaraženih, te je nedavno za jedan dan zabeleženo čak 94 novoinficiranih. Ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić tvrdi da je to rezultat opuštenijeg ponašanja građana. Iz tog razloga, za prvomajske praznike su vraćene strože mere zabrane kretanja.

Premijer RS Radovan Višković je najavio da bi od 11. maja mogli početi da rade vrtići, privatni stomatolozi, frizeri i kozmetičari, restorani i kafići, fitnes-centri… On je rekao da je od danas obavezno nošenje maski. Policijski čas će od danas do daljeg biti na snazi od 22 časa do pet narednog jutra. Pošto su dozvoljene dnevne molitve, džamije su juče prvi put posle dva meseca otvorile vrata vernicima uz obavezno nošenje maski i dezinfekciju ruku i obuće.

Nakon prvomajskih praznika je sa ublažavanjem mera počela i Severna Makedonija, 23. aprila policijski čas skraćen za nekoliko sati, ali je od 1. maja propisana kazna od 20 evra za kršenje obaveznog nošenja maski u prevoznim sredstvima i na javnim mestima, čak i napolju ukoliko se ne može držati distanca od dva metra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari