Vanredni izbori u Grčkoj izazov za Ciprasa 1Foto: EPA-EFE/ RONALD WITTEK

Vanredni izbori koji su danas u toku u Grčkoj, veliki su izazov za premijera Aleksisa Ciprasa, a predizborna ispitivanja javnog mnjenja ne daju mu velike šanse protiv konzervativne Nove demokratije, koja je Ciprasovu Sirizu pobedila sa skoro 10 odsto više glasova na nedvnim izborima za Evropski parlament.

Rezultati anketa pokazuju da bi Nova demokratija lako mogla pobediti i preuzeti vlast od levičara predvođenih Ciprasovom Sirizom.

„Danas odlučujemo o našem životu za iduće četiri godine. Borimo se s optimizmom i odlučnošću kako žrtve i težak rad naših ljudi ne bi otišli u vetar“, rekao je danas Cipras posle glasanja.

Na današnjim izborima Cipras se bori za treći mandat, mada je njegov prvi mandat pre četiri godine trajao samo od januara do septembra 2015. kada su sazvani prevremeni izbori zbog nemira izazvanih grčkom finansijskom krizom.

Predizborna istraživanja uoči današnjeg glasanja pokazuju da bi opoziciona Nova demokratija (ND), koju predvodi Kiriakos Micotakis, mogla osvojiti oko 36 odsto glasova, dok ankete predviđaju Sirizi podršku oko 27 odsto birača.

Takve procene, prema navodima zapadnih agencija, odražavaju i rezultate sa nedavnih izbora za Evropski parlament EP, održanih u maju, koji su primorali Ciprasa na raspuštanje parlamenta i sazivanje vanrednih izbora.

Cipras je izbore sazvao četiri meseca pre isteka redovog mandata jer je u trci za EP opoziciona konzervativna Nova demokratija pobedila levičarsku Sirizu osvojivši 9,5 odsto glasova.

Agencije javljaju da su pristalice Nove demokratije ispred biračkog mesta danas pozdravili Micoktakisa povicima: „Dolazi premijer“.

„Danas Grci uzimaju budućnost u svoje ruke. Sutra donosi bolji dan za našu zemlju“, izjavio je Micotakis posle glasanja.

Istovremeno, aktuelni premijer Cipras tvrdi kako glas za Micotakisa znači glas za „politički establishment“ koji je i doveo Grčku do ruba propasti.

Rok za isplatu grčkog duga istekao je u avgustu prošle godine, a mere štednje, od kojih je većina sprovedena tokom Ciprasova mandata od 2015. godine, bile veoma nepopularne i izazivale su česte proteste i štrajkove.

Osim toga, većina Ciprasovih sunarodnika ne podržava ni njegov nedavni sporazum o imenu Severne Makedonije, što mu je takođe narušilo popularnost, iako je zbog Presopanskog sporazuma kojim je rešen dugogodišnji spor sa Makedonijom zajedno Cipras sa makedonskim premijerom Zoranom Zaevim nominovan za Nobelovu nagradu za mir.

Pravo glasa na izborima u Grčkoj ima nešto oko 9,3 miliona birača, a birališta su otvorena do 19 časova po lokalnom vremenu.

Izlazne ankete očekuju se nedugo nakon zatvaranja glasačkih mesta, a preciznije procene rezultata na osnovu prebrojanih glasova biće saopštene tokom večeri, dva do tri sata nakon zatvaranja birališta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari