Sankcijama protiv gasovoda Severni tok 2, kao i Turskog toka, i snažnom političkom, ekonomskom i vojnom podrškom Izraelu, Grčkoj i Kipru da izgrade Istočnosredozemni gasovod, Vašington cilja da “uklješti” pre svega Nemačku i Rusiju i Berlinu nanese ozbiljne ekonomske udarce u idućoj godini.
To je zaključak analitičara u Evropskoj uniji i Americi koji ukazuju na izjavu američkog državnog sekretara Majka Pompea u Senatu SAD da “Nemci i dalje nameravaju da dovrše Severni tok 2…iako smo mi učinili sve, zasad bezuspešno, da njih i Evropljane osujetimo u volji da izgrade taj gasovod”.
Očigledno ni malo slučajno je Kongres u Vašingtonu pre par dana doneo zakon o američkom “Partnerstvu za istočnosredozemnu bezbednost i energiju”-«Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act»-čime je Vašington ozakonio obećanje da će braniti, očigledno i vojno ako zatreba, izgradnju tog gasovoda kao bitne protivteže dopremanju ruskog gasa u Evropu.
Vech 2.januara će Izrael, Grčka i Kipar potpisati sporazum o izgradnji Levantskog gasovoda, a tri ključne tačke američkog zakona o podršci tom projektu su ukidanje embarga na isporuke oružja Kipru, finansijska pomoć i vojna obuka Grčkoj, kao i stvaranje posebnog mehanizma za “pospešivanje energetske saradnje SAD, Izraela, Grčke i Kipra”.
Tu je lako prepoznati da partnerstvo Vašingtona, uključujući oružje, ima na umu veliko protivljenje Atine i Nikozije sporazumu Turske i jedne od vlada u Libiji o pomorskoj zoni koja zadire u kiparske i grčke teritorijalne vode.
Dok mediji i analitičari u Evropi ocenjuju da je administracija predsednika Donalda Trampa rešena da u izbornoj godini u SAD učini sve da spreči naročito Nemce da uspostave dugoročne energetske veze sa Rusijom, takođe se ocenjuje da američka podrška izraelsko-grčko-kiparskom Levantskom gasovodu i udar na Severni tok 2 “ciljaju da uzdrmaju Nemačku, koja je dosad bila istorijski i najvažniji saveznik SAD u Evropi”.
To posebno naglašava list italijanskih poslovnih krugova Il sole 24 ore i kaže da “je to formalno poglavlje energetskog rata Rusije i SAD na svetskim tržistima, ali je i pravi torpedo Nemačkoj za njenu politiku snabdevanja energijom”.
Američki konzervativni dnevnik Vašington tajms se poziva na analitičare bliske vladi u Vašingtonu i još jasnije objašnjava da “kritičari Severnog toka 2 strahuju da će taj gasovod biti okosnica delatnih veza Nemačke i Rusije i uneti razdor u NATO, naneti štetu Ukrajini koja grca u problemima, a takođe zapretiti energetskoj bezbednosti Amerike i njenih saveznika na istoku Evrope”.
Američki ambasador u Berlinu Ričard Grenel je u očima Nemaca i Evropljana samo dolio ulje na vatru izjavom da su sankcije protiv Severnog toka 2 “krajnje proevropske”.
Što je odmah sasvim razvejao američki sekretar za trgovinu Robert Lafhajzer koji je rekao da će se “SAD iduće godine usredsrediti na Evropu i napore da smanjimo ogroman deficit Amerike u trgovini sa EU”.
Vašington je već zaveo visoke carine na uvoz evropskog aluminijuma i čelika, “kaznio” sa 6 milijardi dolara nameta neke evropske proizvođače s obrazloženjem da dobijaju državne subvencije za proizvodnju aviona Erbas, a sad Vašington krajnje ozbiljno razmišlja da uvede dodatne carine za uvoz evropskih automobila, čime najviše pogađa Nemačku.
Il sole 24 ore ukazuje na to da je “Nemačka, još više nego Kina i EU u celini pravi geopolitički i ekonomski cilj namera Trampa u 2020-oj godini…što bi bio masan zalogaj za američke glasače u izbornoj godini”.
“Opasna je to Trampova igra da udari na Rusiju kako bi unizio Nemačku, uz rizik da preko svih granica destabilizuje strategijskog najvažnijeg evropskog partnera…a što može uspeti samo ako unese podelu među partnere u EU, među kojima ima onih koji su uvek sa podozrenjem gledali na Severni tok 2”, upozorava italijanski dnevnik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.