I pored međusobnih optužbi za kršenje prekida vatre sirijskih i regionalnih učesnika u sirijskom sukobu, ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je saopštio da su on i njegov američki kolega Džon Keri u telefonskom razgovoru zaključili da treba biti obazriv u postupanju s vestima o kršenju primirja.

„Ministar i državni sekretar su razgovarali o nedopustivom ubacivanju u informacionu sferu provokativnih saopštenja o kršenju primirja“, saopšteno je u Moskvi. Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina je izjavio da „niko nije rekao da će biti lako“, ali da je najvažnije da je bilo kakav dogovor uopšte postignut.

I generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun je izjavio da se primirje uglavnom poštuje pošto je svih 15 članica Saveta bezbednosti UN usvojilo rusko-američki predlog rezolucije o prekidu vatre u Siriji. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je, doduše, zabrinut zbog vesti o kršenju prekida vatre, ali smatra da je dogovor o primirju dobra osnova za politički proces – najavljeno je da će razgovori o političkom rešenju sirijske krize biti nastavljeni 7. marta.

Prema ruskim izvorima, rusko-američki Centar za nadzor prekida vatre nadzor vrši sa 70 letilica, a nemački izvori za Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) najavljuju da će se tom centru verovatno pridružiti i predstavnici Bundesvera, koji je već početkom godine poslao u oblast konflikta avione tipa „tornado“. Centar za nadzor prekida vatre je sa svoje strane saopštio da se „režim prekida borbenih dejstava na teritoriji Sirije u potpunosti poštuje“.

Najprotivrečnije ocene prekida vatre stižu od takozvane umerene sirijske opozicije. Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo da je od SAD dobilo spisak od 69 opozicionih grupa koje su potvrdile svoju saglasnost sa uslovima primirja. Ranije su zapadni mediji preneli da je u poslednji čas saglasnost sa uslovima primirja potvrdio Visoki komitet za pregovore opozicije, na čelu sa bivšim sirijskim premijerom Rijadom Hidžabom, a za koji zapadni izvori tvrde da je najznačajnija opoziciona snaga. Najprotivrečnije ocene prekida vatre stižu upravo od ovog Visokog komiteta.

Taj opozicioni savez je o vikendu uputio pismo Ban Ki Munu u kome, kako prenosi FAZ, tvrdi da je Rusija narušila prekid vatre u 24 slučaja i to artiljerijskom vatrom u pet kopnenih operacija. Povrede su se navodno dogodile u 26 oblasti koje drži umerena opozicija, gde je Rusija izvršila 26 vazdušnih udara pri čemu je, tvrdi Rijad Hidžab poginulo 29 i ranjeno nekoliko desetina ljudi. Taj Komitet se žalio da nije dobio mape sa ucrtanim oblastima za koje prekid vatre važi, kao i da mu nisu jasni mehanizmi nadgledanja primirja. Sirijski vladin list Al Vatan, na koga se poziva FAZ, preneo je da su mape još tajne.

Moskva je, međutim, saopštila da je sasvim prekinula vazdušne udare po oblastima koje, prema mapama, drže one opozicione snage koje su se sa uslovima učešća u primirju saglasile.

Portparol Visokog komiteta Salem al Meslet ipak je saopštio da „ima kršenja prekida vatre ovde i onde, ali da je mnogo bolje nego ranije i da se ljudi osećaju bolje“. Nešto kasnije je brigadni general Asad al Zubi, predstavnik Slobodne sirijske armije, čiji predstavnici ulaze u sastav Visokog komiteta za pregovore opozicije izjavio da je „primirje propalo pre nego što je počelo“ i za to je okrivio sirijsku vladinu armiju. „Mi imamo alternativne načine da zaštitimo naše ljude“, rekao je on, ali nije precizirano da li je Visoki komitet za pregovore ovom izjavom svoje učešće u primirju, oročeno na dve nedelje, prekinuo.

Sirijska armija je sa svoje strane saopštila da nastavlja operacije u oblasti Alepo i da je ponovo zadobila kontrolu nad jednim od ključnih prilaznih puteva gradu koji je držala „Islamska država“.

I zapadni i ruski izvori priznaju da veliki problem predstavlja pozicija boraca al Nusre, koja je na listi terorističkih organizacija koju su usvojile UN, ali ne samo da se fizički dodiruje s nekih grupacijama koje su učesnice u prekidu vatre nego sarađuje sa njima i čak koristi obeležja nekih od njih.

Neslaganja oko uloge sirijskog predsednika Bašara Asada kao i nejasnoće oko turskog tretmana Jedinica kurdske samoodbrane, vojnog ogranka sirijskog Demokratskog saveza Kurda, takođe ostaju kao veliko opterećenje održanju primirja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari