Vatikan je objavio jedinstven zakon o javnoj nabavci, što se smatra malom revolucijom koja treba da spreči korupciju i ostvari uštedu u jeku finansijske krize uzrokovane pandemijom korona virusa.
Papa Franja je izabran 2013. kako bi uveo red u vatikanske finansije, a ta je teška reforma naišla na otpor nekih ministarstava koji su samostalno i netransparentno upravljali novcem.
Obveza javne nabavke po transparentnim međunarodnim standardima kojoj je svrha bolje upravljanje sredstvima, mala je revolucija u vatikanskim hodnicima, prenose agencije.
Papina inicijativa o „pravilima transparentnosti, kontrole i konkurencije u postupcima raspisivanja javne nabavke Svete Stolice i Države Vatikanskog Grada“ centraliziraće i planirati troškove koji su trenutno raspršeni, a koja će biti nadležna dva tela.
Papa je istakao da će novi zakon omogućiti da se „znatno smanji opasnost od korupcije“ među svima koji donose odluke. Borba s korupcijom u svetu je među glavnim zadacima pontifikata papa Franje kojeg su nedavno iznenadili rezultati interne ankete o mogućoj korupciji povezanoj s ulaganjem Svete Stolice u nekretnine u Londonu.
Po novom vatikanskom zakonu neće se prihvatati ponude osoba osuđenih zbog članstva u kriminalnim organizacijama i zbog finansijskih malverzacija. Sprovođenje zakona nadziraće vatikansko pravosuđe koje odnedavno ima veću samostalnost u radu u odnosu na papu, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.