Vojni analitičar Marinko Ogorec za Dnevnik.hr govorio je o ratu u Ukrajini, najavama sukoba svetskih razmera i izgledima za prelivanje nasilja na Balkan.
„Ne znam menja li Ukrajina ratnu taktiku, no očito je da poslednjim napadima želi da unese nesigurnost u ruske redove. Ovladali su sustavima za daljinsko ratovanje i ono što se njima događa žele da prenesu na prostor Rusije. To ima vojne logike, ali je više psihološka dimeznija jer uznemiruje i stanovništvo koje je svesno da nije izvan dometa. Isto tako gađanje terminala ima utjicaj i na rusku ekonomiju, ali i na logistiku njihovih vojnih snaga“, kaže Ogorec za Dnevnik.hr.
Ako se takvi napadi Ukrajinaca nastave, Zapad se plaši odgovora Vladimira Putina, odnosno upotrebe nuklearnog oružja.
„Nuklearni napad se zbog toga sigurno neće desiti, ali bi bilo moguće da Ukrajinci ovladaju Krimom. Vojna logika je takva da će Ukrajinci nastaviti da napadaju dronovima, iako je upitno koliko takvog naoružanja poseduju i koliko će dobiti od saveznika“.
Zanimljivo je da nijedna strana u tom ratu nije mogla u potpunosti da kontroliše vazdušni prostor, pa uvek dolazi do iznenadnih napada, uglavnom dronova.
„Tehnologija ratovanja se potpuno promenila, radi se o novoj dimenziji rata i vođenja vojnih operacija. Posle Prvog svetskog rata ponovo imamo statični, rovovski tip ratovanja. Tada je mitraljez zaustavio manevarski deo pešadije i konjica, a sada su bespilotne letelice preuzele ulogu mitraljeza. Bespilotne letelice koje lete iznad ratišta su dominantne i svaka promena na ratištu je odmah uočljiva, a mnoge su opremljene i oružanim sistemima. Dominiraju protivvazdušni sistemi sa obe strane i gotovo potpuno uklonili vojne letelice sa neba“, naglasio je Ogorec.
Ovih dana snažno je odjeknula i najava uglednog britanskog novinara i stručnjaka za bezbednost Edvarda Lukasa, koji je tvrdio da će se Britanija verovatno boriti u multilateralnom sukobu protiv Rusije, Irana, Kine i Severne Koreje u roku od pet godina. Koliko su realne takve najave koje zapravo govore o otpočinjanju Trećeg svetskog rata?
Sukob takvih razmera ne bi se desio bez upotrebe nuklearnog oružja i ljudi toga moraju biti svesni kada govore o trećem svetskom ratu. A to znači da bi on trajao vrlo kratko, bio bi pitanje dana. A to bi dovelo do uništenja civilizacije. Opcija bez upotrebe nuklearnog oružja jednostavno nije moguća jer bi ga koristila strana koja bi počela da gubi rat“, tvrdi vojni ekspert.
Američki predsednik Džozef Bajden upozorio je pre nekoliko dana da bi ukidanje finansijske pomoći Ukrajini moglo da dovede do pobede Rusije u ratu i, posledično, krize u balkanskim zemljama, ali i na prostoru od Mađarske do Poljske.
„Ne mislim da bi se na Balkanu desilo nešto drugačije od onoga što već postoji. Kako god da se završi rat u Ukrajini, Rusija u tom trenutku neće imati ni volje ni snage da proširi svoje imperijalističke ciljeve. Ne mislim da će se situacija u jugoistočnoj Evropi promeniti.da ostavimo retoriku po strani. Većina stanovništva sa ovih prostora sigurno nije spremna za nove ratove, bez obzira što velikosrpske težnje još nisu zamrle .Jedno je želja i volja, a drugo je potencijal. Dakle, bez ozbiljne pomoći spolja, nema mogućnosti za nove imperijalne aktivnosti“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.