Iliji Zernovu, antiratnom ruskom aktivisti, nedavno je zabranjen ulazak u Srbiju.
On je još jedan u nizu Rusa kome je zabranjen ulazak u državu Srbiju.
Prvo je Peteru Nikitinu MUP zabranio ulazak, ali je nakon pravne borbe i pritiska javnost on pušten u Srbiju.
Tu je i slučaj Vladimira Volohonskog, kome je odbijen produžetak privremenog boravka u Srbiji.
Javnosti je poznat i slučaj Jevgenija Iržanskog, kome je ukinut boravak u Srbiju.
„On je bio promoter koncerata, uglavnom ruskih antiratnih muzičara u Beogradu. Njemu je povučen boravak uz obrazloženje da postoje bezbednosne smetnje u njegovom daljem boravku“, kaže Peter Nikitin za Danas.
Najnoviji slučaj zabrane ulaska je Ilje Zernova, koji je živeo u Srbiji od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Ovaj ruski antiratni aktivista je odlučio da precrta mural na Novom Beogradu gde je pisalo „smrt Ukrajini“ i tom prilikom su ga napala četvorica muškaraca.
Za taj napad Zernov je optužio Mišu Vacića, lidera Srpske desnice, i podneo krivičnu prijavu protiv njega.
Vacić je to demantovao, a u međuvremenu, Zernov se preselio u Nemačku.
Tamo je dobio humanitarnu vizu koju Nemačka daje ruskim aktivistima kojima preti povećan rizik ukoliko se vrate u Rusiju.
Razlog za Zernovljev nedavni dolazak u Srbiju, bio je upravno poziv iz Tužilaštva da dođe i da da izjavu povodom prijave koju je podneo.
Na aerodromu Nikola Tesla zadržali su ga i saopštili mu da ne može da uđe u zemlju.
Zernov je aktivista Rusog demokratskog društva.
Ako Vacić bude osuđen to bi ga diskreditovalo
Sagovornica Danasa, koja je želela da ostane anonimna, (ime poznato redakciji) kaže da je zabrana ulaska u Srbiju Iliji Zernovu u najmanju ruku čudna.
„Ilija je i ranije boravio ovde dosta vremena nakon skandala sa grafitom“, kaže.
Ona pretpostavlja da je Zernovu ulaz zabranjen zbog saradnje Vulina sa Ruskom ambasadom.
Dodaje da je čudno jer je Zernov pozvan u Tužilaštvo da da izjavu, te ne isključuje mogućnost da je jedan od razloga njegove zabrane ulaska i to što je trebalo da svedoči protiv Miša Vacića.
„Ako Miša Vacić bude zvanično osuđen to bi ga diskreditovalo u javnosti. Ljudi razumeju da je desničar, a odlukom suda zvanično bi se umanjila legitimnost Miša Vacića“, kaže.
Naša sagovornica koja insistira na anonimnosti bila je članica Ruskog demokratskog društva (RDD), ali se sada, kako kaže, fokusira na svoj život.
Ona ističe da se pazi i da se plaši da je neko ne primeti.
„Moja aktivnost nije toliko rizična. Većina mojih kolega iz RDD ne oseća opasnost ako se ne pojavljuje u medijima“, kaže, ali ističe da je svesna problema vezanih za desničare u Srbiji.
Ne mešamo se u srpsku politiku
Peter Nikitin, osnivač Ruskog demokratskog društva, kaže za Danas da mu je ove godine u julu uručen papir na aerodromu na kom je pisalo da je na snazi zabrana ulaska u Srbiju.
„Po kom osnovu, ko je izdao, zašto, iz kojih razloga – ništa mi od toga nije rečeno. Zato se sudim u Upravnom sudu jer me sva ta pitanja zanimaju“, kaže Nikitin za naš list.
On dodaje da sa stanovišta srpskih vlasti i Bezbedonosno-informativne agncije (BIA) antiratni ruski aktivisti nisu dobrodošli u Srbiju.
Zašto je to tako, nastavlja naš sagovornik, ne znam.
„To je pitanje za MUP i BIA. Moja teorija je da velika antiratna aktivnost smeta režimu Vladimira Putina. Ona kod Rusa urušava propagandnu sliku da je cela Rusija za rat i Putina“, kaže Nikitin.
Putin i njegove službe, nastavlja Nikitin, vrše pritisak, ne samo u Srbiji, već i u drugim zemljama Evrope, na aktiviste, novinare i opozicione političare.
Nikitin ističe da su sve ovo samo pretpostavke za koje nema dokaza, te da je vođen „jedino razumnim objašnjenjem“.
„Pretpostavljam da su se verovatno obratili Aleksandru Vulinu i rekli mu za ove delatnosti, za proteste sa ukrajinskom zastavom, slogan „Putin nije Rusija“, koncerte, te da to mora prestati“, kaže Nikitin.
Naš sagovornik naglašava da se u srpsku politiku aktivisti nisu mešali, a što se tiče antiratnih koncerata, kaže, „to su bila interna dešavanja“.
„To su bili veliki koncerti uglavnom posećeni Rusima. Nije imalo nikakvog uticaja na srpsku javnost i društveni život. Samo su donosili novac Beogradu“, kaže.
Nedavno je Aleksandar Vulin podneo ostavnku na mesto prvog čoveka BIA. Vođen time, Nikitin izražava nadu da će doći do nekakvih promena.
„U svakom slučaju, rešenja koje je Vulin doneo, dosijei koji su otvoreni u BIA, verovatno nisu promenjeni njegovom ostavkom“, ukazuje Nikitin.
Naš sagovornik dodaje da su se obratili otvorenim pismom i Aleksandru Vulinu i Bratislavu Gašiću, ministru policije.
„Planiramo da se, kada bude postavljen novi šef BIA, obratimo otvorenim pismom i zahtevom da prekine politiku gonjenja Rusa isključivo zbog njihovih političkih stavova“, kaže Nikitin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.