Priti Patel, ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije, naredne nedelje bi, kako je najavljeno, trebalo da ukine britansku šemu takozvane “zlatne vize” u pokušaju da zaustavi priliv ruskog „prljavog novca“ u Veliku Britaniju, piše londonski Tajms.
Na ovaj potez su ih, kako se navodi, naročito podstakle ruske akcije u Ukrajini. Ukazuju da su već duže zabrinuti usled zloupotrebe šeme od strane kriminalnih grupa i superbogataša iz nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, Kinu i Kazahstan.
Investitorska viza prvog reda omogućava bogatim strancima koji su spremni da donesu milione funti u Britaniju brz put do naseljavanja u Britaniju.
Odnosi između Velike Britanije i Rusije znatno su zahladneli još od trovanja bivšeg ruskog agenta Sergeja Skripalja u Solsberiju 2018.
Pravila za dobijanje investitorske vize – prema kojima oni koji ih traže moraju priložiti bar dva miliona funti ulaganja u Britaniju pooštrene su 2015. kada su uvedene provere načina na koji su podnosioci zahteva stekli novac.
Od 2019. kandidati moraju imati i dokaz o bankovnom računu u Velikoj Britaniji.
Prema rečima ljudi iz Ministarstva unustrašnjih poslova Patel želi da ukine ceo režim zbog zabrinutosti da bi sistem mogli da iskoriste oni koji “peru nezakonito stečena sredstva”, prenosi Fajnenšel tajms.
Vladini zvaničnici potvrdili su da prave planovi za skoro ukidanje zlatnih viza. Parlamentarni komitet za obaveštajne poslove i bezbednost upozorio je još 2020. da je „ britanska vizna šema za investitore“ bila privlačna za mnoge Ruse.
Britanija je, ukazuju, obezbeđivala „idealne mehanizme“ za reciklažu nezakonitog finansiranja, dodajući da je postala “praonica” za ofšor kompanije.
Vlada u Londonu je od septembra 2020. do septembra 2021 izdala čak 798 investitorskih viza, od kojih su 82 dodeljene Rusima.
U istom periodu izdato je 210 viza kineskim državljanima.
„Ove preduzetničke (Tier 1) vize bile su pozlaćena pozivnica za pranje novca u Velikoj Britaniji“, kazao je Kris Brajant, laburistički poslanik i član komiteta za spoljne poslove Donjeg doma britanskog parlamenta.
“Vlada mora da razjasni kako su te vizne posvlastice zloupotrebljene i Velika Britanija mora da zaustavi svoju zavisnost od lažnog novca. Ne mogu da razumem zašto ih se ministarka unutrašnjih poslova nije rešila mnogo ranije. Ona je bila u komitetu za spoljne poslove kada smo mi to preporučivali”, kazao je Brajant.
Bivša ministarka unutrašnjih poslova Amber Rud tražila je 2018. od nadležnih da preispitaju osnovu na kojoj je više od 700 bogatih Rusa bilo dozvoljeno da se nastane u Velikoj Britaniji u okviru ove šeme.
Nakon godina odlaganja, vlada se obavezala da će rezultate istrage objaviti pre aprila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.