Desetine hiljada Izraelaca okupilo se danas ispred zgrade parlamenta, usred upozorenja da plan premijera Benjamina Netanjahua da oslabi pravosuđe rizikuje da zemlju gurne u „socijalni kolaps“, prenosi CNN.
Demonstranti su držali natpise sa porukama – „nema demokratije bez jednakosti“ i „uništavanje zemlje da bi se izbeglo suđenje“ – upućivanje na percepciju da je Netanjahuova želja da zaustavi svoja suđenja za korupciju stoji iza planiranih reformi pravosuđa njegove vlade.
LGBTQ zastave duginih boja i nekoliko palestinskih zastava bile su posute među mnogim izraelskim zastavama u masi.
Televizijske slike prikazuju neke demonstrante obučene kao sluškinje iz distopijske knjige „Sluškinjina priča“, u dugim crvenim haljinama sa belim pokrivalicama za glavu.
Uprkos protestu – i molbi predsednika Isaka Hercoga u nedelju uveče da ne započne zakonodavni proces – vlada je u ponedeljak počela da unosi nacrt reforme u parlament kako je planirano. Hercog je upozorio da je Izrael „na ivici ustavnog i društvenog kolapsa“ i da se verovatno suočava sa „nasilnim sukobom“.
Haotične scene odvijale su se na sastanku Kneseta za ustav, pravo i pravdu o nacrtu zakona pre nego što je protest uopšte počeo, dok su opozicioni poslanici u parlamentu skandirali „sramota“.
U jednom trenutku neki od njih su vikali na članove koalicije, pre nego što ih je uklonilo obezbeđenje.
Predlog zakona je prošao na glasanju u odboru i biće na prvom čitanju u Knesetu, verovatno u sredu.
Netanjahuova koalicija traži najopsežniju reviziju izraelskog pravnog sistema od njegovog osnivanja.
Najznačajnije izmene omogućile bi jednostavnoj većini u Knesetu da poništi presude Vrhovnog suda.
Reforme takođe nastoje da promene način na koji se biraju sudije i uklone nezavisne pravne savetnike vladinih ministarstava, čija su mišljenja obavezujuća.
Američki predsednik Džo Bajden, koji retko iznosi mišljenje o unutrašnjoj izraelskoj politici, pozvao je, kako je preneo Njujork tajms, na konsenzus u nedelju: „Genijalnost američke demokratije i izraelske demokratije je u tome što su obe izgrađene na jakim institucijama i ravnoteže, o nezavisnom sudstvu. Izgradnja konsenzusa za fundamentalne promene je zaista važna kako bi se osiguralo da ljudi prihvate njih kako bi se mogle održati.”
U međuvremenu, u neobičnom obraćanju u udarnom terminu u nedelju uveče, izraelski predsednik Hercog pozvao je na zaustavljanje zakonodavnog procesa kako bi obe strane mogle da se okupe i rade na reformama zasnovanim na konsenzusu.
Prepoznajući da bi se njihov glas trebao čuti, Herzog je predstavio plan reformi u pet tačaka koji uključuje promenu načina na koji se biraju sudije i jačanje elemenata Osnovnog zakona zemlje. Izrael nema pisani ustav.
Iako su SAD pohvalile Hercogov govor, izraelski ministar pravde Jariv Levin je rekao da, iako ima „pozitivnih elemenata u njegovom predlogu“, postoje „takođe elementi koji održavaju postojeću nenormalnu situaciju“.
Levin je rekao da zakonodavna akcija ne bi trebalo da bude obustavljena za takve razgovore, već da „pored unapređenja zakona, svi imamo dovoljno vremena da možemo da razgovaramo i postignemo razumevanje pre drugog i trećeg čitanja“.
Netanjahu je, govoreći u video poruci, optužio opozicione lidere da „uvlače zemlju u anarhiju“, pozivajući ih da „pokažu odgovornost i liderstvo“.
„Pozivam lidere opozicije: prestanite. Prestanite da namerno vodite zemlju u anarhiju. Držite se, pokažite odgovornost i liderstvo“, rekao je Netanjahu. „Sada građani Izraela ne žele anarhiju. Oni žele suštinsku diskusiju i na kraju žele jedinstvo.”
Opozicioni lideri, uključujući bivšeg premijera Jaira Lapida i bivšeg ministra odbrane Benija Ganca, ranije su se obratili okupljenima.
Johanan Plesner, predsednik Izraelskog instituta za demokratiju, rekao je da bi, ako se zakon usvoji, to moglo rezultirati „osnovnom promenom prirode Izraela“ koja bi mogla imati značajne društvene implikacije u budućnosti.
On je rekao da bi do zastoja moglo doći ako Vrhovni sud odluči da poništi novi zakon, koji bi onda mogli da preglase parlament i vlada, a da bi taj potez zauzvrat mogao da bude smatran nezakonitim od strane Vrhovnog suda.
„A onda ćemo imati ustavni ćorsokak u kojem ne postoji dogovoreni mehanizam za donošenje odluke“, rekao je on za CNN, dodajući da takav scenario za sada nije verovatan. „Ovo je, rekao bih, pretnja koja se nazire, ali tek treba da saznamo. Protesti će se verovatno intenzivirati kako zakon bude napredovao u Knesetu“, rekao je on.
Izraelskim zakonima je potrebno tri čitanja u Knesetu pre nego što postanu zakon.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.