Velt: Da li EU pravi malu Jugoslaviju? 1Foto: Logo

Povodom samita u Trstu, koji je okupio zemlje zapadnog Balkana i lidere Nemačke, Francuske i Italije, nemački konzervativni dnevnik „Velt“ piše da Evropska unija želi da na Balkanu stvori malu Jugoslaviju.

U članku se ističe da EU trenutno nije u stanju da primi nove članice, zbog čega šest balkanskih država koje žele da joj pristupite podstiče da stvore carinsku uniju, prenosi Index.

Planiranu uniju trebalo bi da sačinjavaju Bosna i Hercegovina, Srbija, Kosovo, Crna Gora, Makedonija i, po mogućnosti, Albanija.

Svima njima iz EU poručuju da bi ih stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora učinilo spremnijim za pristupanje Evropskoj uniji kada, i ako, ona bude spremna da ih primi, piše „Velt“.

List navodi da je cilj carinske unije „deaktiviranje balkanskog bureta baruta, ali bez prijema tih zemalja u EU“, s tim da je u ekonomskom smislu zapadni Balkan za EU „trivijalan“, ali je „politički gledano, naročito ako se zna evropska istorija, od suštinskog značaja“.

Jugoslavija je „tu eksplozivnu mešavinu naroda“ držala stabilnom, a sada je to zadatak Evropske unije, ocenjuje nemački list, koji upozorava da napetosti u regionu sve više rastu.

Zato EU želi da „oživi bivšu Jugoslaviju, sada kao carinsku i transportnu uniju, ali bez Hrvatske i Slovenije, koje su već u Evropskoj uniji“.

U takvoj konstalaciji „Srbija bi bila glavna i sve ostale države bi gravitirale prema njoj“, pa ne čudi zašto službeni Beograd najsnažnije podržava ovu evropsku, odnosno preciznije nemačku ideju, tvrdi „Velt“.

„Kao što je Beograd dominirao u Jugoslaviji, tako bi ostavio najveći trag i u novoj uniji“, piše „Velt“ i dodaje da tada ni Makedonija „ne bi morala stalno da se plaši za svoj opstanak, jer bi bila deo većeg saveza, umesto sama, bez odbrane, okružena susedima koji su neprijateljski nastrojeni“.

Napominje se i da su ankete pokazale da se u zemljama zapadnog Balkana, s izuzetkom Kosova, žali zbog raspada Jugoslavije, a konstatuje se i da je nestanak Jugoslavije stvorio vakuum moći u Evropi, koji ni danas nije ispunjen na odgovarajući način.

„Kao što je raspad Habsburške monarhije učinio Evropu slabijom i Hitleru kasnije izručio novonastale patuljaste države, tako je i kraj Jugoslavije stvorio permanentnu zonu konflikta u srcu Evrope“, u kojoj „igre geopolitičke dominacije igraju Rusija, Turska, SAD, Nemačka i druge velike sile“.

Ako bi sve zemlje pristale da stvore zajednički ekonomski prostor to bi, logično, „olakšalo njihovo pristupanje Evropskoj uniji“, smatra „Velt“ i podseća da je i sama EU počela manje-više kao carinska unija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari