U parlamentu Gruzije došlo je do fizičkog obračuna na sednici gde su psolanici vladajuće stranke nastojali da promovišu kontroverzni zakon o „stranim agentima“ koji su kritikovale zapadne zemlje i izazvao proteste kod kuće, prenosi Gardijan.
Na snimku koji je u ponedeljak emitovala gruzijska televizija vidi se Mamuka Mdinaradze, lider parlamentarne frakcije vladajuće partije Gruzijski san i pokretača zakona, kako ga opozicioni poslanik Aleko Elisašvili udara pesnicom u lice dok je govorio sa govornice.
Incident je izazvao širu tuču između nekoliko poslanika, što se povremeno dešavalo u često bučnom parlamentu Gruzije. Na snimcima se vidi kako demonstranti ispred zgrade parlamenta pozdravljaju Elisašvilija.
Gruzijski san je ranije ovog meseca saopštio da će ponovo uvesti zakon koji zahteva od organizacija koje prihvataju sredstva iz inostranstva da se registruju kao „strani agenti“ ili će se suočiti sa kaznama o 13 meseci zatvora.
Predlog zakona je zaoštrio odnose sa evropskim zemljama i SAD, koje su rekle da se protive njegovom usvajanju. EU, koja je Gruziji dala status kandidata u decembru, saopštila je da je taj potez nespojiv sa vrednostima bloka.
Gruzijski san kaže da želi da se zemlja pridruži EU i NATO-u, iako je produbila veze sa Rusijom i suočila se sa optužbama za autoritarizam kod kuće.
Kaže da je zakon neophodan za borbu protiv onoga što se naziva „pseudo-liberalnim vrednostima“ koje nameću stranci i za promovisanje transparentnosti.
Gruzijska vlada je saopštila da je premijer Irakli Kobahidze održao sastanak u ponedeljak sa ambasadorima EU, Velike Britanije i SAD na kojem su razgovarali o zakonu.
„No to Russia, but to Europe!“ – students joined the rally „Georgia“ in front of the parliament
Be strong My Georgia ✊ pic.twitter.com/IwZpLTQcsi
— Samira Bayramova (@SamBayramova) April 15, 2024
U saopštenju, Kobahidze je branio nacrt zakona kao promociju odgovornosti i rekao da „nije jasno“ zašto su mu se zapadne zemlje protivile.
Kritičari su nacrt zakona kao „ruski zakon”, upoređujući ga sa sličnim zakonima koji Kremlj koristi za suzbijanje neslaganja u Rusiji. Rusija je nepopularna u Gruziji, zbog podrške Moskve otcepljenim regionima Abhazije i Južne Osetije. Rusija je pobedila Gruziju u kratkom ratu 2008.
Nekoliko stotina demonstranata okupilo se ispred zgrade parlamenta pre masovnog protesta koji su organizacije civilnog društva pozvale na ponedeljak uveče.
Nakon što ga odobre članovi zakonodavnog odbora za pravna pitanja, koji kontrolišu Gruzijski san i njegovi saveznici, predlog zakona može da se pređe na prvo čitanje u parlamentu.
🇬🇪MP Aleko Elisashvili’s first comments after being escorted out of the @Geoparliament building by security.
video: @MtavariChannel#NoToRussianLaw pic.twitter.com/7Zs9Ji2Yvg
— ბათუმელები • Batumelebi.ge (@Batumelebi_ge) April 15, 2024
U Gruziji bi trebalo da se održe izbori do oktobra. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je Gruzijski san i dalje najpopularnija partija, ali je izgubila tlo pod nogama od 2020. godine, kada je osvojila tesnu većinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.