Vijetnam jača represiju nad protivnicima vlasti 1Foto:JULIAN ABRAM WAINWRIGHT/EPA

Mere vijetnamske vlade za suzbijanje aktivnosti sve glasnijih opozicionara najstrože su u poslednjih nekoliko godina, a aktivisti tvrde da su vlasti podstaknute činjenicom da administracija američkog predsednika Donalda Trampa nedovoljno pažnje posvećuje pitanju ljudskih prava.

Prema njihovoj oceni, piše Rojters, Hanoj je izgubio podsticaj da pokaže bolji izveštaj o ljudskim pravima i zbog Trampove preuranjene odluke da odustane od sporazuma o trgovini Transpacifičko partnerstvo (TPP). Međutim, Stejt department je saopštio da i dalje insistira na tome da bolji bilateralni odnosi dve zemlje zavise od napretka koji Hanoj ostvari po pitanju ljudskih prava.

Vijetnam je pooštrio mere za ućutkivanje blogera i kritičara, čiji su komentari o na primer prošlogodišnjem izlivanju toksičnih materija iz čeličane sve izraženiji zahvaljujući društvenim mrežama u zemlji, koja je među deset najvećih korisnika Fejsbuka. Od početka 2017. je uhapšeno najmanje 15 ljudi, pokazuju podaci koje je Rojters dobio od lokalnih i nacionalnih vlasti. Samo prošle nedelje su uhapšene četiri osobe – sveštenik, inženjer, novinar i advokat.
„Civilno društvo i demokratski pokret i pokret za ljudska prava prilično su ojačali u poslednjih nekoliko godina, a zbog društvenih medija njihovi su glasovi sve jači.

To je problem za rukovodstvo“, rekao je Ngujen Kvang, stručnjak za računare i kritičar Vlade. Ngujen je naglasio da je u proteklih 18 meseci bio hapšen 12 puta bez optužnice, dok u periodu od godinu i po dana pre toga nije nijednom. Vijetnamske vlasti tvrde da su takvi napori upereni samo protiv onih koji krše zakon, pri čemu se stroga ograničenja slobode govora često krše na društvenim mrežama. „Sva kršenja zakona se strogo tretiraju u skladu sa odredbama zakona“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Le Ti Tu Hang, odgovarajući na kritike UN zbog hapšenja jednog blogera.

Ekonomski rast od pet odsto godišnje u proteklih 16 godina uvrstio je Vijetnam u centar široke proizvodnje – od Samsung telefona do Najk patika i doneo prosperitet i revoluciju u socijalnoj otvorenosti. Rojters, međutim, piše da se politika menja postepenije. Aktivisti, diplomate i analitičari početak gušenja aktivnosti „disidenata“ vezuju za kongres Komunističke partije od januara 2016. kada se ravnoteža rukovodstva pomerila ka konzervativcima, koji kao prioritet izdvajaju unutrašnju bezbednost i disciplinu. „Iako Vijetnam po Ustavu ima samo jednu partiju, ona zapravo ima veliki broj frakcija i interesnih grupa iza scene. Politički pejzaž prolazi kroz snažnu promenu, i to ne samo za aktiviste, već i u okviru Komunističke partije“, rekao je aktivista Ngujen Lan Tang.

Naznake nesloge u okviru vladajuće Komunističke partije do izražaja su došle ove nedelje kada je stranka predložila ostavku zamenice ministra zbog navoda o korupciji na njenom prethodnoj poziciji u kompaniji za proizvodnju električne energije. Ranije ove godine je jedan visoki zvaničnik postavljen na nižu poziciju i izbačen je iz Politbiroa KP, što je, kako piše Rojters, redak slučaj. Takvi manevri su intenzivirani uoči očekivanog izbora novog generalnog sekretara partije, rekao je DŽonatan Lindon sa Univerziteta Lajden, mada datum izbora nije još određen. U međuvremenu, aktivisti su postali glasniji.

Svi aktivisti i analitičari koji su razgovarali s Rojtersom rekli su da je promena prioriteta američke administracije faktor koji je uticao na smanjenje pritiska na vijetnamsku vladu. Državni sekretar Sjedinjenih Država Reks Tilerson je u maju ukazao da će SAD ponovo akcenat staviti na pitanja o ljudskim pravima u odnosima s pojedinim zemljama, naglasivši da iako su američke vrednosti i dalje konstantne, potrebno je da budu uravnotežene u odnosu na nacionalnu bezbednost i ekonomske interese.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari