“Iskren i konstruktivan” razgovor Bajdena i Sija 1Foto: EPA-EFE/SARAH SILBIGER / POOL

Pružanje bilo kakve podrške nezavisnosti Tajvana bilo bi “igranje sa vatrom”, upozorio je kineski predsednik Si Đinping svog američkog kolegu Džozefa Bajdena na onlajn sastanku dva lidera koji je trajao više od tri i po sata.

Si je dodao da će se “oni koji se igraju sa vatrom opeći”, naglasivši i da je Kina spremna da preduzme “odlučne mere” ako Tajvan napravi korak za nezavisnosti koji prelazi “crvene linije” koje je postavila vlada u Pekingu.

Kineski predsednik za skorašnje tenzije krivi “učestale pokušaje tajvanske vlasti da zadobije podršku Sjedinjenih Država za svoj plan za nezavisnost”. “Svi potezi usmereni ka tome su ekstremno opasni, poput igranja sa vatrom. A svako ko se igra sa vatrom će se i opeći”, poručio je Si.

Kako prenosi Gardijan, Bajden je odgovorio da SAD ostaju posvećene “politici jedne Kine” koja prepoznaje samo jednu suverenu kinesku državu, te da se vlada u Vašingtonu “snažno protivi unilateralnim pokušajima da se izmeni status kvo ili ugrozi mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza”. Bajden je rekao Siju i da obe strane imaju odgovornost da osiguraju da rivalstvo među njima “ne pređe u otvoren konflikt”.

Uprkos oštroj retorici u vezi Tajvana, tokom sastanka vladao je prijateljski ton, a Si je pozdravio Bajdena kao “svog starog prijatelja”. Kineski državni mediji su razgovor opisali kao “iskren, konstruktivan, sadržajan i plodonosan”, a Bajden je posle sastanka izjavio da su oni “uvek komunicirali jedan sa drugim veoma iskreno i pošteno”, kao i da nikada nisu otišli od stola “pitajući se šta onaj drugi zapravo misli”.

Naša je odgovornost, kao lidera Kine i SAD, da obezbedimo da takmičenje naših zemalja ne pređe u sukob, bilo namerno ili nenamerno”, rekao je Bajden i dodao da se nada da će njegov naredni sastanak sa Sijem biti “lice u lice”.

Čovečanstvo danas živi u globalnom selu i zajednički se suočavamo sa brojnim izazovima”, rekao je Si, naglasivši da je zdrav i stabilan odnos Kine i SAD neophodan za unapređenje odgovarajućeg razvoja dveju zemalja i za očuvanje mirnog i stabilnog međunarodnog okruženja, uključujući pronalaženje efikasnih odgovora na globalne izazove kao što su klimatske promene i pandemija kovida 19.

Kao dve najveće svetske ekonomije i stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, Kina i SAD moraju da povećaju komunikaciju i saradnju, da svaka dobro vodi svoje unutrašnje poslove i, u isto vreme, preuzmu svoj deo međunarodnih odgovornosti i rade zajedno na unapređenju svetskog mira i razvoja. To je zajednička želja naroda dveju zemalja i celog sveta i zajednička misija kineskih i američkih lidera”, izjavio je Si posle sastanka sa Bajdenom.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, na sastanku je razgovarano i o kršenju ljudskih prava Ujgura u severozapadnom kineskom regionu Sijnkjang, kao i u Hongkongu. Kada je u pitanju trgovina, Bajden je naglasio da je “neophodno da američki radnici i kompanije budu zaštićeni od nepravedne trgovine i ekonomske prakse koje sprovodi Kina”, dok Si istakao da SAD “moraju da prestanu da zloupotrebljavaju koncept nacionalne bezbednosti zarad represije nad kineskim kompanijama”.

Bajden i Si su razgovarali i o klimatskoj krizi, nakon što su dve zemlje prošle nedelje na samitu COP26 u Glazgovu neočekivano potpisale zajedničku deklaraciju o klimatskim promenama.

Onlajn sastanak između dva lidera predstavlja njihov najznačajniji razgovor od kada je Bajden preuzeo predsedničku dužnost u januaru, a dogodio se u vreme naročito velikih tenzija, dok vlada sve veća zabrinutost zbog Tajvana i slobode plovidbe Južnim Kineskim morem.

Istovremeno, napetostima dodatno doprinose osude međunarodne zajednice zbog postupanja vlade u Pekingu prema ujgurskim muslimanima i situacije sa Hongkongom, kao i sajber napada za koje SAD optužuju Kinu. Osim toga, u SAD vlada zabrinutost i zbog brzog razvoja konvencionalnog i nuklearnog oružja u Kini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari