Više od 3.000 dece živi u užasnim uslovima 1Foto: EPA-EFE/ MURTAJA LATEEF (arhivska fotografija)

Tri hiljade dece koja su rođena u porodicama članova Islamske države smeštena su u kampovima na severoistoku Sirije, gde žive u izuzetno lošim uslovima, a među njima veliki broj ima manje od šest godina, procenjuje Unicef.

Cifra koju je naveo Dečji fond Ujedinjenih nacija znatno je veća od ranijih procena, što je delimičan rezultat dolaska čak 30.000 ljudi iz poslednje enklave Islamske države Baguz u kamp Al Hol. Broj pridošlica iznenadio je upravu kampa, koji nastoje da vode tačnu evidenciju o njegovim stanovnicima i da obezbede hranu i sklonište.

Veruje se da se najmanje još hiljadu dece, čiji bar jedan roditelj ima veze sa ID, drži u pritvoru u Iraku. Mnogi su zajedno s majkama kojima su irački sudovi odredili smrtnu kaznu nakon kratkih suđenja, na kojima je predstavljeno izuzetno malo dokaza, ako je, kako piše Gardijan, dokaza uopšte i bilo.

Sudbina dece u obe zemlje postala je goruće pitanje za mnoge države čiji su državljani otišli u druge zemlje da bi se pridružili ID, a sada žele da se vrate. Volja da se toj deci omogući povratak postoji, što ne važi i za njihove majke i očeve, među kojima su mnogi optuženi i označeni kao pretnja po bezbednost.

Regionalni direktor Unicefa za Bliski istok Gert Kapelere je rekao da mnoga deca u Siriji nisu dobrodošla u kamp, zbog čega su dodatno ugrožena. Za sada treće zemlje gotovo da nisu zainteresovane da im ponude smeštaj na njihovim teritorijama. „Procenjujemo da gotovo tri hiljade dece stranih nacionalnosti žive u izuzetno lošim uslovima. Ima još mnogo dece Sirijaca i Iračana, nažalost sa istom etiketom ID-a, pri čemu su mnoga mlađa od šest godina. To su deca, a ne teroristi. To su deca koja imaju pravo na detinjstvo i koja zaslužuju fer šansu za život“, rekao je Kapelere, naglašavajući da žele da „se svoj deci mlađoj od 18 godina, i devojčicama i dečacima, pokloni posebna pažnja. Ona nikada ne treba da budu odvojena od svojih porodica.“

Problemi dece stranaca koji su napustili svoju zemlju da bi se pridružili ID-u dospeli su u žižu pažnje javnosti prošle nedelje posle smrti bebe britanske tinejdžerke Šamime Begum, koja je pre četiri godine kao petnaestogodišnjakinja napustila Britaniju. NJoj je ukinuto državljanstvo pošto je u intervjuima poricala da ima veze sa Ujedinjenim Kraljevstvom, istovremeno tražeći dozvolu da se vrati kući.

NJen sin DŽarah, star tri nedelje, preminuo je prošle nedelje, pošto je nekoliko dana imao probleme s disanjem. Odluka da joj se oduzme pasoš naišla je na žestoku kritiku nakon smrti deteta, a Ujedinjenom Kraljevstvu je upućen apel da poštuje obaveze u vezi sa pružanjem zaštite deci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari