Višegradska grupa potvrdila je dans svoju podršku otvaranju pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom, saopštio je ministar spoljnih poslova Češke Tomas Petriček, posle potpisivanja u Pragu sporazuma o saradnji Međunarodnog višegradskog fonda i Fonda za Zapadni Balkan.
„Nema razloga za dalje odlaganje. Od ključne je važnosti da EU države postignu koncenzus u martu. Višegradska grupa će nastaviti raditi na ubrzanju ovog procesa za ostale države“, izjavio je Petriček.
Prema njegovim rečima, EU proširenje je najbolji način da se odigra sigurnost, stabilnost i prosperitet Zapadnog Balkana i EU, a nastavak reformi je osnovna potreba da bi se proces pristupanja nastavi, kao i dobrosusjedski odnosi.
„Imali smo plodne razgovore sa našim kolegama sa Zapadnog Balkana. Glavni fokus razgovora bio je razvoj procesa proširenja Evropske unije“, rekao je Petriček.
Kako javlja Radio slobodna Evropa, na sastanku ministara spoljnih poslova članica Višegradske četvorke (V4) i zemalja Zapadnog Balkana bio je i ministar spoljnih poslova Severne Makedonije Nikola Dimitrov, koji je rekao da proces EU integracija nije samo trud vlada Zapadnog Balkana već i društava.
„Zato je saradnja između nas samih i država Višegradske grupe jako važna. Memorandum je još jedan korak podrške i saradnje koji dolazi od naših prijatelja“, rekao je Dimitrov.
„Govorim u ime zapadnobalkanske šestorke, zemalja koje su okružene članicama EU. Veliki deo naše ekonomije je deo i evropske ekonomije“, dodao je Dimitrov.
On je ocenio da zemlje u regionu Zapadnog Balkana ujedinjuje zajednička evropska budućnost.
„Vizna liberalizacija za Kosovo je dobra za celu regiju, progres za BiH je takođe važan. Još imamo nekih razlika u regionu, radimo na tome i želimo da ih rešimo, ali ono što nas sve ujedinjuje je naša zajednička evropska budućnost,“ rekao je Dimitrov.
Na pitanje da li će višegradska grupa pristati da iskoristi uticaj i izvrši pritisak ukoliko bude odbijanja za početak pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom, ministar spoljnih poslova Češke rekao je da postoji mišljenje da to treba uraditi.
„Uradićemo sve da ubedimo i poslednju zemlju koja bude oklevala. Posebno je Varhelji radio sa zemljama koje oklevaju da se prevaziđu prepreke i nadamo se pozitivnom ishodu samita u martu“, rekao je Patriček.
Višegradsku grupu čine Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska, a njihov prioritet je da unutarevropska debata o daljim proširenjima ne bude prepreka za napredak u pristupnim pregovorima sa balkanskim kandidatima, navedeno je nakon sastanka, prenosi RSE.
Varhelji: Nema čvrstih garancija
Nema čvrstih garancija u politici, izjavio je evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Oliver Varhelji na pitanje ima li ikakvih čvrstih garancija Francuske, Holandije i Danske da će dati zeleno svetlo za otvaranje pregovora Evropske unije (EU) sa Severnom Makedonijom i Albanijom.
Ono na šta se oslanjam je izveštaj o napretku, dostignuća na terenu i nadam se da će to biti uzeto u obzir i da će ubediti države članice koje nisu podržale otvaranje pregovora, rekao je Varhelji za Radio Slobodna Evropa u Pragu, na marginama sastanka šefova diplomatija Višegradske grupe i zemalja Zapadnog Balkana.
Poslednji korak naše političke agende je samit u Zagrebu. Želimo izgraditi snažan, otporan Zapadni Balkan, izjavio je Varhelji.
Upitan da li bi se najavljeno imenovanje izaslanika EU za Zapadni Balkan kosilo sa onim što kao evropski komesar za proširenje radi, Varhelji je rekao da je to pitanje za visokog predstavnika EU za spoljnu i bezbednosnu politiku.
Mislim da je predlog više o dijalogu između Prištine i Beograda i pokušava se da se tu stvari pomere napred, dodao je on.
Znajući (Miroslava) Lajčaka i njegova dostignuća, mislim da je on vrlo dobar izbor i dobra pomoć da nas dvojica pokrenemo stvari napred i mislim da ćemo biti dobar tim, rekao je Varhelji.
Miroslav Lajčak, slovački ministar inostranih poslova i nekadašnji visoki predstavnik EU za BiH, formalno je predložen za budućeg specijalnog predstavnika EU, potvrđeno je ranije ovog meseca Radiju Slobodna Evropa iz diplomatskih izvora u Briselu.
O tome da li je problem to što država Slovačka, iz koje dolazi Lajčak, ne priznaje Kosovo, Varhelji je rekao: „Ne predstavlja Slovačku kada radi za Evropsku uniju, kao što znate.“
Varhelji je podsetio da je Evropska komisija stavila kao prioritet to da što je više moguće približi Zapadni Balkan Uniji. Region je okružen članicama EU, tako da je naš geostrateški interes da budu u EU, zaključio je Varhelji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.