U okviru proslave prve godišnjice oslobođenja Sarajeva 6. aprila 1946. godine na zgradi Zavoda za platni promet, podignuta je spomen ploča i upaljena večna vatra, čime je glavni grad BiH dobio jedan od najpoznatijih simbola.
Spomenik je otvoren uz prisustvo predsednika Skupštine Narodne Republike BiH Vojislava Kecmanovića Đede, predsednika vlade NRBiH Rodoljuba Čolakovića, predsednika Gradskog narodnog odbora Huseina Brkića, predstavnika JNA, predstavnika sovjetske Crvene Armije, svih prosvetnih društava, te velikog broja građana.
Čast da zapali vječni plamen predstavnik omladine Dragutin Braco Kosovac.
Spomenik je podignut u čast oslobodiocima grada i naglašava zajedničku borbu boraca, Srba, Muslimana i Hrvata.
Tekst je ispisan u tri boje, plavoj, beloj i crvenoj, asocirajući na boje jugoslovenske zastave.
„Hrabrošću i zajednički prolivenom krvlju boraca bosansko-hercegovačkih, hrvatskih, crnogorskih i srpskih brigada slavne Jugoslovenske armije, zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih rodoljuba Srba, Muslimana i Hrvata 6. aprila 1945. godine oslobođeno je Sarajevo, glavni grad Narodne Republike Bosne i Hercegovine. Večna slava i hvala palim junacima za oslobođenje Sarajeva i naše otadžbine. O prvoj godišnjici svog oslobođenja Zahvalno Sarajevo“, piše.
No ono što retki znaju, a o čemu je pisao i Dario Džamonja u svom delu „Ako ti jave da sam pao“, su dve „greške“ ispisane na samom tekstu, navodi Klix.ba.
Prva je izostavljanje prijedloga „za“ ispred reči oslobođenje, koja je naknadno dodana u sam tekst.
Druga greška je očitija, a odnosi se na grešku u reči „Otadžbine“.
Naime, originalno je bilo ispisano „Otađbine“ a nakon što je uočena greška u ispisu, na slovo Đ je dodano slovo Ž.
Postojalo je nekoliko inicijativa da se promeni natpis kod Vječne vatre.
Prva 1981. godine kada je predlog bio da se izbaci deo koji navodi nacionalnu pripadnost boraca, koji bi zamenilo deo Titovog govora prilikom posete Sarajevu 5. novembra 1945. godine.
Drugi predlog je nastao nakon agresije na BiH, gde bi se pored boraca iz narodnooslobodilačkog rata spomenuli i oni koji su odbranili grad tokom agresije u periodu 1992-1995.
No, ni jedan od prijedloga nije realizovan, izgled i sadržaj teksta ovog spomenika ostao je nepromenjen od 1946. godine, a Vječna vatra je ostala simbol borbe protiv fašizma.
Kako onog iz Drugog svetskog rata, tako i njegovom reinkarnacijom koja je sejala smrt 90-ih godina prošlog veka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.