Vlada Izraela nije uspela u nastojanju da produži važenje zakona kojim se pravno štite jevrejski naseljenici na okupiranoj Zapadnoj obali.
Takav ishod glasanja u izraelskom parlamentu (Knesetu) veliki je poraz za ionako osetljivu kolacionu vladu i mogao bi da ubrza njen pad i izazove nove izbore u zemlji.
Neuspelo produženje zakona takodje ističe da postoji poseban pravni sistem na Zapadnoj obali, gde gotovo pola miliona jevrejskih naseljenika uživa beneficije izraelskog državljanstva dok tri miliona Palestinaca živi pod vojnom upravom već šestu deceniju.
Tri najveće organizacije za ljudska prava kažu da se takva situacija graniči sa aparthejdom, a Izrael odbacuje optužbe kao napad na svoj legitimitet.
Koalicija premijera Naftalija Beneta ostaje na vlasti, ali je današnje glasanje pokazalo slabost i podele u njoj i postavlja se pitanje koiliko dugo može da preživi.
Izraelski mediji navode da je 52 poslanika glasalo „za“ produženje zakona, a 58 protiv.
Važenje tog zakona se produžava svakih pet godina, a ako se to ne postigne posledice po jevrejske naseljenike mogle bi biti dugoročne.
Izvori bliski koaliciji kažu da su male šanse da se važenje zakona produži tokom drugog i trećeg razmatranja.
Zakon je na snazi od Šestodnevnog rata 1967. godine, u kojem je Izrael osvojio Zapadnu obalu, pojas Gaze i istočni Jerusalim.
Ministar pravde Gideon Saar koji je predložio produženje važnosti zakona upozorio je da će članovi kolacije koji to ne podržavaju biti odgovorni za njen raspad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.