Vlada Republike Srpske kupila za 19 miliona konvertibilnih maraka (9,5 miliona evra) Novi avion Cessna Citation CJ4, koji je stigao je na banjalučki aerodrom Mahovljani.
Zbog nabavke novog aviona entitetska vlada je 24. oktobra napravila rebalans budžeta za 2019. kako bi povećala budžet Vazduhoplovnog servisa RS sa prvobitnih 1,1 milion KM (550 hiljada evra) na 21,5 milion KM (10,75 miliona evra).
Iz Vlade nisu odgovorili na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE) na koji način je kupljen avion, s obzirom da nije bio raspisan javni tender za nabavku u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, niti je kupovina nove letilice bila u Planu javnih nabavki entitetske Vlade za 2019. godinu.
Milena Mastalo, iz Transparensi internešenel BiH, rekla je da svako trošenje javnog novca mora biti transparentno i u skladu sa zakonom, što ovde nije slučaj.
„Mora se zahtevati od Vlade Republike Srpske da objavi sve dokumente i informacije, odnosno da obrazloži kojim procedurama je išla kupovina ovog aviona. Evidentno je da se u ovom slučaju išlo na izuzetke od Zakona o javnim nabavkama, ali se mora pojasniti građanima koji su finansirali kupovinu ovog aviona zbog čega je to tako“, istakla je Mastalo.
Prodaju ove letilice putem licitacije 24. septembra 2019. godine najavio je predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
„Na osnovu procene koju su uradili iz Cessne nismo bili zadovoljni sa procenjenom vrednosti za naš avion i doneli smo odluku da kompletan iznos za nabavku aviona finansiramo iz budžeta RS, i po dolasku tog novog aviona, ovaj avion koji sada imamo prodaćemo na licitaciji jer smatramo da ćemo time znatno više dobiti sredstava“, objasnio je tada Višković.
Iz Vlade RS nije dobijen odgovor na pitanje da li je pokrenuta procedura za prodaju stare letjelice Cesne-525. RSE nije dobio odgovor ni da li je prodat još jedan avion u vlasništvu Vlade Republike srpske – Cesna 500 koji je Vlada pokušala da proda 19. aprila 2018. godine putem javne licitacije po početnoj ceni od 160.000 evra.
Ekonomista Zoran Pavlović ukazao je da Vlada Republike Srpske nije uradila studiju ekonomske opravdanosti nabavke nove letjelice koja bi pokazala da ova nabavka nije isplativa.
„Studija bi pokazala da bi bilo jeftinije rentirati avion kao taxi da vas odvede iz tačke A u tačku B kao što je to predlagala Svetska banka za situaciju sa prevozom građana Željeznicama Republike Srpske“, rekao je Pavlović.
Pavlović je dodao i da ovaj potez pokazuje bahato odnošenje prema novcu svih građana, jer se troši na luksuz, a da se u obzir ne uzima realna ekonomska situacija u ovom entitetu, te ističe da mnogo bogatije zemlje nemaju u svom posedu avione.
„To je prosto pokazano kupovinom ovog aviona za kojeg ne znamo ni koga će voziti ni zašto će voziti ni kuda će voziti i koliko će to imati koristi koju bi trebalo da se obezbedi za građane Republike Srpske. To je potpuno nepotrebno, na kraju krajeva, ni Slovenija kao mnogo bogatija zemlja od Republike Srpske nema svoj avion“, rekao je Pavlović.
Razlog za nabavku novog aviona saznati RSE nije uspeo da sazna je pilot i direktor u Vazduhoplovnom servisu Republike Srpske Sreten Ilić nije želeo da govori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.