Biračka mesta na predsedničkim izborima u Rusiji zatvorena su sinoć nakon tri izborna dana, a dosadašnji predsednik te države Vladimir Putin proglasio je ubedljivu pobedu.
„Koliko god se trudili da nas uplaše, potisnu našu volju, našu savest, niko u istoriji nije uspeo. Nisu uspeli sada, pa će propasti i u budućnosti“, rekao je Vladimir Putin sinoć.
Iako je pobednik bio poznat i mnogo pre početka glasanja, sa izlaskom rezultata prvih izlaznih anketa sve je bilo i više nego jasno.
Sa izlaznošću od preko 73 odsto upisanih birača, Putin je osvojio skoro 88 odsto glasova, a ostali kandidati prošli su znatno slabije od njega.
Nikolaj Haritonov osvojio je 4,6 odsto, kandidat stranke „Novi ljudi“ Vladislav Davankov 4,2 odsto, dok je predsednik Liberalno-demokratske partije Rusije Leonid Slutski osvojio tri odsto glasova.
Propagandisti Kremlja, kao i sam Putin, ovo ocenjuju kao „najbolji rezultat u novijoj istoriji Rusije“, a Putin time započinje svoj peti predsednički mandat.
Međutim, to nije prvi put da novi – stari predsednik Rusije osvaja veliku većinu na izborima, pošto se u predsedničkoj fotelji suvereno nalazi od 2000. godine, kada je prvi put pobedio na izborima nakon što je njegov prethodnik Boris Jeljcin podneo ostavku.
Tada je Putin prvi put ostvario ubedljivu pobedu sa 52,94 odsto osvojenih glasova, a u nekim gubernijama za njega se opredelilo i više od 80 odsto birača.
Važna godina u demokratskoj istoriji Srbije
Sada već davna 2000. godina bila je veoma burna za Srbiju, Jugoslaviju, ali i za čitav svet.
I dok je Putin samouvereno odneo pobedu na predsedničkim izborima u Rusiji, na vanrednim izborima u SR Jugoslaviji nije sve prošlo glatko, naprotiv.
Kao i prethodnih godina, i 2000. su se odražavali masovni protesti protiv tadašnje vlasti, a na ulice je izlazilo i po nekoliko desetina hiljada građana.
Samim početkom godine, Demokratska opozicija Srbije (DOS) osnovana je sa namerom da sa vlasti zbaci Socijalističku partiju Srbije (SPS) i Slobodana Miloševića.
Priliku za to dobili su na izborima koji su se održali 24. septembra 2000. godine.
Kandidat DOS-a Vojislav Koštunica ubedljivo je pobedio Slobodana Miloševića, ali izborna komisija je objavila da je Koštunica osvojio manje od 50 odsto glasova i da će se ići u drugi krug izbora.
Usledili su veliki protesti, a u Beogradu se okupilo više od 100.000 ljudi. Nakon toga, Miloševiću nije ostalo ništa drugo osim da prizna poraz na izborima, što je i učinio.
Iste godine ubijeni su Željko Ražnatović Arkan i ministar odbrane SR Jugoslavije Pavle Bulatović, koji je prethodnih nedelja ponovo u žiži javnosti zbog predloga da jedna od ulica u Podgorici ponese njegovo ime.
Održani su i predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama, a pobedu je odneo Džordž Buš.
Pop-kultura i sport u doba kada je Vladimir Putin prvi put postao predsednik
Prvo mesto na Bilbordovoj listi top 100 najslušanijih pesama pripalo je pesmi „Breathe“ pevačice Fejt Hil, a iste godine izašli u i hitnovi „Bye Bye Bye“ benda NSYNC, Kryptonite benda 3 Doors Down, Eminem je izbacio pesmu „The Real Slim Shady“, a Britni Spirs jedan od svojih najvećih hitova „Oops!… I Did It Again“.
Ova godina bila je plodna i što se tiče stvaranja filmova, pa su tada objavljeni „Gladijator“, „Američki psiho“, „Rekvijem za san“, „Memento“, „Erin Brokovič“, „Kako je Grinč ukrao Božić“…
Oskara za najbolji film 2000. godine osvojila je „Američka lepota“ i za najboljeg glumca proglašen je Kevin Spejsi koji glumi u tom filmu, dok je statuetu za najbolju glumicu podigla Hilari Svonk za ulogu u filmu „Dečaci ne plaču“.
U punoj snazi bili su sportisti Kobi Brajant, Ronaldinjo, Mihael Šumaher, kao i sportistkinje Jelena Isinbajeva, Venus i Serena Vilijams.
Ana Ivanović i Novak Đoković tada se još uvek nisu profesionalno bavili tenisom, a sada najveće nade svetskog tenisa Karlos Alkaraz i Janik Siner nisu bili ni rođeni.
U međuvremenu je Novak Đoković postao najbolji teniser svih vremena, a njegov mladi kolega, inače drugi reket sveta, Karlos Alkaraz sinoć je pobedio u finalu turnira u Indijan Velsu samo nekoliko sati nakon što je Putin proglasio pobedu na izborima u Rusiji.
U godini kada je Vladimir Putin prvi put izabran za predsednika Rusije, rođeni su fudbaler Dušan Vlahović, košarkaši Alen Smailagić Filip Petrušev i Uroš Trifunović, kao i plivačica Anja Crevar. Njihovi vršnjaci su i velike svetske sportske zvezde Erling Haland i Vinisijus Žunior.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.