Voda, batinanje… Kako su sve ruski vojnici mučili ukrajinske zarobljenike? 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Veliki broj zatvorenika držanih u improviziranim pritvorskim centrima pod ruskom okupacijom u južnoj Ukrajini bili su mučeni i seksualno zlostavljani, navodi u sredu tim međunarodnih stručnjaka u sažetku svojih najnovijih otkrića.

Mobilni pravni tim, koji je osnovala međunarodna humanitarna pravna kompanija Global Rights Compliance, sarađivao je s ukrajinskim tužiocima za ratne zločine u regiji Herson otkako je vraćena u novembru, nakon više od osam meseci pod kontrolom Rusije.

Ukrajinske vlasti razmatraju više od 97.000 izveštaja o ratnim zločinima i podigle su optužnice protiv 220 osumnjičenih pred domaćim sudovima. Visokopozicioniranim počiniocima moglo bi se suditi na Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) u Hagu, koji je već tražio haopšenje ruskog predsednika Vladimira Putina.

Kremlj je dosledno poricao optužbe o ratnim zločinima u Ukrajini koje su počinile snage koje učestvuju u “specijalnoj vojnoj operaciji” za koju ruske vlasti navode da je pokrenuta kako bi “denacifikovala” suseda i zaštitila Rusiju.

Poslednji izveptaj Mobilnog pravnog tima, kojeg su finansirali Britanija, Evropska unija i Sjedinjene Države, analiziralo je 320 slučajeva i iskaze svedoka na 35 lokacija u regiji Herson.

Od pregledanih iskaza žrtava, “43 posto je eksplicitno spomenulo praksu mučenja u pritvorskim centrima, navodeći seksualno nasilje kao uobičajenu taktiku koju su im nametnuli ruski čuvari”, stoji u saopštenju.

U junu su ukrajinski tužitelji pokrenuli svoj prvi slučaj zbog navodne deportacije desetine siročadi iz Hersona, optužujući ruskog političara i dvojicu osumnjičenih ukrajinskih saradnika za ratne zločine. Nisu komentirali najnovija otkrića o mučenju.

Mučenje vodom, batinanje

Reuters je u januaru izvestio o razmerima navodnog mučenja u Hersonu. Ukrajinske vlasti su tada rekle da je oko 200 ljudi navodno bilo nezakonito zatočeno. Preživeli su rekli Reutersu o taktici mučenja, uključujući elektrošokove i gušenje vodom uz simuliranje utapanja.

U to vreme Kremlj i rusko ministarstvo obrane nisu odgovorili na Reutersova pitanja, uključujući pitanja o navodnom mučenju i nezakonitim pritvaranjima.

“Pravi razmeri ruskih ratnih zločina ostaju nepoznati”, rekla je Ana Mikitenko, viša pravna savetnica u Global Rights Compliance, o najnovijim nalazima o mučenju.

“Ali ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da će psihološke posledice ovih okrutnih zločina nad ukrajinskim narodom biti urezane u njihovom umu godinama koje dolaze.”

Najmanje 36 žrtava s kojima su razgovarali tužioci spomenulo je korištenje elektrošokova tokom ispitivanja, često genitalnog strujnog udara, kao i pretnje genitalnim sakaćenjem. Jedna je žrtva bila prisiljena svedočiti silovanju druge zatočenice, navodi se u izvešću.

Najčešće su mučenju podvrgavani pripadnici vojnog osoblja, utvrdio je pravni tim istražitelja, ali i pripadnici policije, volonteri, aktivisti, vođe zajednice, medicinski radnici i učitelji. Tehnike mučenja koje su se najčešće koristile bile su gušenje vodom uz simuliranje utapanja, teška premlaćivanja i pretnje silovanjem, pokazalo je istraživanje.

Sve u svemu, dokazi iz oslobođenih pritvorskih centara “sugerišu da Putinov plan za istrebljenje ukrajinskog identiteta uključuje niz zločina koji asociraju na genocid”, rekao je britanski advokat Vejn Jordaš, koji je bio na čelu tima, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari