Vojna hunta u Nigeru je saopštila da je prekinula vojne sporazume sa Francuskom, svojim bivšim kolonijalnim vladarom.
Hunta je smenila ambasadore Nigera u SAD, Francuskoj, Togou i Nigeriji koje je postavila prošle nedelje svrgnuta civilna vlada, i pozvala stanovnike te zapadnoafričke zemlje na oprez od stranih vojski i špijuna.
Pregovori regionalnog ekonomskog bloka Ekovas o nodstupanje hunte s vlasti, došli su u ćorsokak, jer delegacija ove grupe afričkih zemalja nije mogla da se sastane sa vođom pučista, generalom Abdurahmanom Čijanijem, niti da dođe u glavni grad Nigera, Nijamej, rekla je AP-u neimenovana osoba bliska pregovorima.
Saopštenje hunte produbljuje izolaciju Nigera, dva dana uoči isteka ultimatuma koji je pučistima postavio Ekovas: da svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma ili vrati na funkciju ili da se suoči sa mogućnošću vojnog odgovora.
Bazum se obratio međunarodnoj javnosti preko članka u Vašington postu i tražio pomoć SAD i drugih zapadnih partnera, navevši pored ostalog: „Pišem ovo kao talac“.
Bazum je jedini predsednik Nigera koji je na vlast došao izborima.
Niger je poslednji veliki saveznik Zapada u podsaharskom regionu Sahela u borbi protiv islamskih ekstremističkih grupa poput Al Kaide i Islamske države koje su ovu oblast pretvorila u globalni centar terorizma.
Ekovas ima 15 članica, među kojima su Togo i Nigerija, ključni izvoznik energetskih usluga izrazito siromašnom Nigeru.
Nigerija je uvela energetske sankcije Nigeru, a vojna hunta je juče smenila ambasadora u toj zemlji i Togou.
Pošto su zemlje Ekovasa postavile ulitmatum hunti, dve susedne zemlje sa pučističkim vojnim vlastima, Burkina Faso i Gvineja, svrsale su se uz Niger i zapretile da će vojnu intervenciju Ekovasa smatrati objavom rata protiv sebe.
Francuska u Nigeru ima 1.500 vojnika za antiterorističke borbe, i to joj je baza jer je u susednim zemljama narasao antifrancuski sentiment.
SAD imaju 1.100 vojnika u Nigeru kao i bazu za dronove. Vašington ne pokazuje spremnost da povuče te snage, s obzirom na sve izraženiji uticaj ruske plaćeničke formacije Vagner u području Sahela.
Puč u Nigeru je peti u Sahelu za tri godine. Prethdni su bili u Maliju i Burkini Faso.
Niger imao oko 25 miliona stanovnika, jedna je od najsiromašnijih zemalja na svetu i izrazito zavisi od strane humanitarne pomoći.
Ekovas je već uveo sankcije Nigeru zbog puča: suspendovane su sve komercijalne i finansijske transakcije i zamrznuta su nigerska sredstva u centralnim bankama zemalja članica bloka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.