Analitičari tvrde da je kopnena ofenziva protiv Hamasa neizbežna i iako Izrael „ne želi to odgađati“.
Izrael bi mogli deliti samo “sati ili dani” od pokretanja kopnene ofanzive protiv Hamasa u Gazi, tvrdi sigurnosni i odbrambeni analitičaru Majkl Klark za Skaj njuz (Sky News).
Kakva je mogućnost kopnene ofanzive – i zašto do nje još nije došlo?
Analitičari kažu da je za planiranje takvih operacija potrebno vreme.
“Kako i kada Izraelci krenu, a siguran sam da će krenuti, to će biti višestruki napad – prilično sam siguran u to”, rekao je Klark.
Ali dodao je da je potrebno vreme za planiranje operacije i pozivanje ljudi u vojsku. Izraelska kampanja bombardovanja osmišljena je tako da napada zalihe municije i komandne objekte Hamasa.
Tada neće biti druge alternative nego da Izraelske odbrambene snage izvrše invaziju na ceo pojas Gaze, dodao je Klark.
Kada bi mogla započeti izraelska invazija na Gazu?
“Izraelci neće hteti odugovlačiti s ovim. Oni se možda suzdržavaju jer žele da njihova vlada jedinstva dobije političko lice pre nego što krenu dalje. Ali oni će to hteti učiniti što je brže moguće. Mislim da će to biti pitanje dana ili dva”, rekao je Klark.
“Biću zaprepašćen ako u ovo vreme sledeće nedelje još uvek budemo govorili o vatdušnoj kampanji bez kopnene operacije”, dodao je.
Kako će biti pokrenuta ofanziva?
Geografija Gaze je “bitan” i igraće glavnu ulogu u tome kako će se svaki napad odvijati u ranim fazama. Klark je rekao da je takođe “prilično siguran” da će svaka ofanziva biti “pomorska kao i vazdušna”.
Istakao je da ima više prostora za napredovanje tenkova sa sverne i južne strane, umesto iz “sredine” zbog “velikog grebena”.
“Geografija je ovde bitna jer je u severnoj Gazi to malo otvorenija zemlja. I u Kan Junisu (južna Gaza) je malo otvorenija zemlja, no u sredini postoji veliki greben, između Gaze i sadašnjeg Izraela”, objasnio je.
Što bi se moglo koristiti za pokretanje ofanzive i koji su izazovi?
Izraelska vojska bi se suočila s poteškoćama zavisno o područjima koja cilja. “Na severu i jugu mogli bi koristiti tenkove i oklopna vozila, ali u središtu – zapadno od grebena – to bi bilo vrlo teško jer što idete dalje u Gazu, to je gušće naseljeno i tenkovi i oklopna vozila prilično su ranjivi u tom pogledu. Dakle, to će biti pešačka vrsta operacije – to moraju biti skupine pešadije s oklopnim vozilima kao potporom”, rekao je Klark.
“Ali moraju, takoreći, ukloniti sve borce. Ako se Hamas namerava boriti s ovim, oni mogu obraniti svaku zgradu i to će postati teška operacija pešadije u kojoj će oklopna oprema morati nekako visiti“, dodao je.
Kako bi se Hamas pripremao za izraelski kopneni napad?
Klark je rekao da će činjenica da je neka područja izraelska vojska već “sravnila s zemljom” učiniti kopnenu ofanzivu “puno većim” izazovom.
“Hamas je morao znati da će se ovo dogoditi. Oni će se pripremiti. Puno rade u tunelima i bunkerima. Stvarno su proširili svoju mrežu tunela. Njihova inteligencija je bolja nego što je bila. Njihovo oružje je bolje nego što je bilo. Takođe je moguće da će koristiti tunele da izađu kako bi se borili još jedan dan, a zatim se infiltriraju natrag, za mesec ili dva meseca”, objasnio je.
“Ali ako odluče da će se boriti protiv ovoga, onda mogu raditi iz tunela i bunkera i mogu jako, jako otežati Izraelcima, a svaki komad ruševina je za nekoga odbrambeni bunker”, naveo je.
Hoće li biti milosti prema izraelskim taocima koje je zarobio Hamas?
Dobrobit talaca tokom bilo koje kopnene operacije je “briga” za Izrael, rekao je Klark. Njihova će vojska pokušati “izvesti ofanzivu na takav način da spasi što više talaca”.
“Siguran sam da ih ne mogu sve spasiti, ali dat će sve od sebe”, dodao je, prenosi N1.
Sve o sukobu Hamasa i Izraela možete pratiti na Danasovom BLOGU UŽIVO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.