Kada se ukrajinska ofanziva završi, videće se da li su ciljevi postignuti. Ukrajinci su rekli koji su im ciljevi ofanzive i kada će ona početi, što je vrlo neobično u ratnoj praksi da neprijatelju najavljujete šta ćete mu, rekao je Marinko Ogorec u programu U rješte Prvog na HRT-u, prenosi Index.
„Strateški cilj Ukrajine je da izbije na obale Azovskog mora, podeli ruske snage na dva dela i izbije na administrativne granice Krima, nakon čega bi mogli da počnu pregovore“, rekao je on i dodao da nije bio siguran da će to biti ostvarivo.
Na samitu G20 nije bilo nedvosmislene osude ruske agresije na Ukrajinu. „Osuda nije proizašla iz činjenice da se zemlje globalnog juga ne slažu sa Zapadom. Po njima, rat u Ukrajini nema takve globalne implikacije kakve bi Zapad želeo. Oni smatraju da Zapad želi da iskoristiti Ukrajinu za postizanje niza drugih ciljeva koji nemaju veze sa tim ratom“, istakao je Božo Kovačević, spoljnopolitički analitičar.
Uoči samita G20 dosta se pisalo o tome da kineski predsednik neće doći na samit. Analitičari pretpostavljaju da je glavni razlog za to nespremnost Kine da učini bilo kakve ustupke po pitanju samog teksta deklaracije, rekao je Kovačević.
Ogorec smatra da postoji neravnoteža u sistemu rukovođenja i komandovanja na najvišem nivou unutar Ukrajine, ali, kako kaže, svakako postoji nezadovoljstvo tempom ofanzive, iako to ne želi da prizna. „Unutar Ukrajine mobilizacija se pojačava. Vidljiv je umor od ratnih operacija“, istakao je on.
On dodaje da se za sve ratove može reći da započinju političari, predvode ih vojnici, a završavaju diplomate. Kijev je osudio izbore koje je nazvao lažnim, a koje je Rusija organizovala na okupiranim ukrajinskim teritorijama.
„Ni održavanje izbora ni osuda neće promeniti ništa u pogledu ruskih planova. Rusija je prošle godine izjavila da ova okupirana područja smatra delom svoje teritorije. To neće uticati na tok rata“, smatra Kovačević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.