Vojni analitičar: Rusija ima dve opcije, jedna je vrlo skupa 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Vojni analitičar Robert Barić analizirao je u hrvatskom N1 Newsroomu stanje na svetskim ratištima.

Zašto rat u Izraelu neće dugo trajati?

„Netanjahu je odlučio da napravi neku vrstu male pauze“, tvrdi Barić, a kao glavni razlog izdvaja ekonomske faktore: „Priča se da bi rat mogao da traje godinama, ali ne može godinama. Izrael uvek mora brzo da okonča rat jer nema ekonomsku snagu da izdrži dugotrajno ratovanje.

On je izdvojio primer kratkoročne izraelske operacije u Gazi 2014. godine, kada je cena operacije bila 2,5 milijardi dolara. U februaru ove godine, Narodna banka Izraela je procenila da će, ako se sukob nastavi, troškovi tekućeg rata do 2025. godine biti 53 milijarde dolara.

To je nešto što Izrael ne može sebi da priušti“, smatra Barić.

Netanjahu – prvi premijer koji je pokazao prezir prema SAD

„U Gazi je nova faza“, kaže analitičar.

„Izraelski cilj je da održi koridor koji razdvaja severnu Gazu od ostatka Gaze. Sada je prepolovljena. Takođe moraju da sačuvaju glavnu liniju komunikacije koja ide na jug. Tačno je da su se napadi na Kan Junisa smanjili na jugu, ali to ne znači da je Netanjahu odustao od Rafaha. Sada će pokušati da izoluju Rafa i naprave seriju malih upada, sa ciljem da se Hamas konstantno ometa“, objasnio je Barić.

On tvrdi da situacija počinje da se menja, napominjući da je ovo prvi put u istoriji da se izraelski premijer otvoreno suprotstavi Vašingtonu:

„Situacija u Izraelu je šizofrena. Izraelcima je dosta Netanjahua. Sva istraživanja pokazuju da bi, kada bi se sada održavali parlamentarni izbori, Netanjahu i desničarska koalicija napustili vlast. On vodi ovaj rat za svoj politički opstanak u nadi da će uspeti da uništi Hamas i da se održi. Izraelska javnost je protiv Netanjahua, ali i dalje podržava napade na Hamas. Netanjahu koristi ovaj osećaj, iako su sada problemi sve veći i veći jer su budući položaj Izraela u međunarodnoj zajednici i odnosi sa SAD dovedeni u pitanje.

Ukrajinci i dalje prave probleme Rusima, ali…

Ukrajinci su pokazali da još mogu da nanesu velike gubitke Rusima, ali imaju dva velika problema“, naglašava Barić.

Ključni problem je, kaže Barić, što je ukrajinska politička elita dala čitav niz pogrešnih procena o vođenju rata.

Ukrajini treba 500.000 vojnika i to je to“, upozorava Barić.

„Sada je granica mobilizacije spuštena na 25 godina, ali nisu usvojena sva tražena rešenja. A borba protiv korupcije koju je Zelenski najavio kada je počeo rat sada je prešla na državne institucije vezane za vođenje rata, a to je posebno sistem mobilizacije, koji je potpuno neadekvatan. Ukrajinske brigade se otvoreno žale na mali broj ljudi, uglavnom starijih. Pokrenuli su sopstvene programe regrutovanja. Održavaju se takmičenja vojnika i civila, probna obuka, objavljuju se pozivi na društvenim mrežama“, rekao je on.

„Ukrajinci su dobili granate, a od juna je počelo da stiže 800.000 iz Češke. Estonija takođe priprema veliki program. Čak i ako ne bude deblokade u Kongresu, Ukrajina će imati dovoljno granata do kraja godine. Njoj je važno narednih šest meseci“, ističe on.

„Rusija ima dve opcije…“

„Prvi je nastavak napada duž celog fronta, gde će postepeno potiskivati ukrajinske snage. To je veoma skupa opcija i daje Ukrajincima vremena da organizuju prave linije u unutrašnjosti. Primenite istu taktiku, ali ovog puta sa većim formacijama i zauzmite Bilohorivku, a zatim napredujte od Bilohorivke ka Siversku. Tada se otvara mogućnost napredovanja ka Jampilu pa ka Limanu. Druga mogućnost je napad iz Donjecka. Ako imate ta dva kraka, obezbedili ste ceo Dombas, što bi bio cilj letnje Putinove ofanzive“, objašnjava Barić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari