"Vojni štreber koji bije konačnu bitku karijere": Ko je Šigeru Išiba, novi premijer Japana? 1Foto: EPA IMAGES / KIM KYUNG-HOON

Predsednika vladajuće Liberalno – demokratske partije Šigeru Išiba je danas japanski parlament izabrao za premijera.

Očekuje se da će Išiba odmah saopštili sastav vlade koja će morati da se pozabavi nizom ekonomskih, političkih i međunarodnih izazova.

Glasanje u parlamentu, bilo je samo formalnost, jer je Šigeru Išiba u petak izabran za lidera Liberalno-demokratske partije.

On je na stranačkim izborima pobedio ministarku za ekonomsku bezbednost Sanae Takaiči, koja se kandidovala da postane prva žena premijer u Japanu.

U pobedničkom govoru u sedištu stranke, on je rekao da je odlazeći premijer Fumio Kišida „odlučio da dozvoli da se LDP ponovo rodi i da povrati poverenje javnosti. Moramo se svi zajedno okupiti da to uradimo“.

Ko je Šigeru Išiba?

Pripadnik malobrojne hrišćanske populacije Japana, Išiba je opisao svoju kandidaturu za predsednika LDP-a kao „konačnu bitku“ svoje karijere, pošto nije uspeo u prethodna četiri pokušaja da predvodi stranku.

Sada se suočava sa drugim izazovima na nekoliko frontova: ljutnja birača zbog krize troškova života, nizak nivo poverenja javnosti u „politiku novca“ i rastuće pretnje regionalnoj stabilnosti iz Kine i Severne Koreje, piše Gardijan.

Uprkos pobedi u petak, tihi Išiba, koji sluša pop muziku iz 1970-ih i pravi modele ratnih aviona, vozova i brodova u slobodno vreme, postao je glas neslaganja unutar stranke koja je skrenula udesno u poslednje dve decenije.

Umesto toga, on svoju podršku crpi iz redova stranke, čiji su mu glasovi pomogli da ga odvedu do pobede u petak.

Išiba je bila jedini među devet kandidata za predsednika LDP-a koji je pozvao na prelazak sa nuklearne energije na obnovljive izvore energije posle Fukušime i podržava zakon koji bi omogućio ženama da postanu carice, čemu se protive mnogi poslanici LDP-a.

On je, takođe, kritikovao stranku zbog otpora pritisku javnosti da dozvoli bračnim parovima da koriste različita prezimena.

Na ekonomskom planu, Išiba želi da poveća plate i izrazio je podršku izuzeću nekih artikala od  poreza na potrošnju (prodaju) od 10 odsto kako bi pomogao ljudima sa nižim primanjima.

Malo je verovatno da će imati vremena za svoje aktivnosti van politike.

Navodno čita tri knjige dnevno što preferira više nego da se druži sa kolegama od kojih je neke udaljio od sebe imajući u vidu da je glavni kritičar partijske politike poslednjih godina.

„Nesumnjivo sam povredio osećanja mnogih ljudi, izazvao neprijatna iskustva i naterao mnoge da pate. Iskreno se izvinjavam za sve svoje nedostatke“, rekao je on u obraćanju poslanicima LDP-a u petak.

Ovaj, bivši ministar odbrane koji je ušao u parlament 1986. nakon kratke karijere u bankarstvu, Išiba je bio na strani Kišide.

Ali Išiba nikada nije bio daleko od političke borbe, sa medijskim nastupima, objavama na društvenim mrežama i na Jutjubu, gde deli svoja razmišljanja o svemu. Ima 16.000 i više pratilaca.

Ne ustručava se od samokritike i priznaje da je gunji otaku (vojni štreber) i ima veliko interesovanje za vojna pitanja.

Išiba je više puta izjavljivao da veruje da je Japanu potreban sopstveni ekvivalent Korpusu marinaca Sjedinjenih Država da bi mogao da brani svoja brojna mala ostrva.

Išiba je upoznao svoju suprugu Jošiko kada su oboje bili studenti na Univerzitetu Keio. Venčali su se 1983. godine i imaju dve ćerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari