Oko tri stotine američkih marinaca doputovalo je u ponedeljak u Norvešku, gde će biti raspoređeni na šest meseci.
Ovo je prvi put od Drugog svetskog rata da su strane trupe dobile dozvolu da se stacioniraju u Norveškoj, što je inicijativa koja iritira njenog suseda Rusiju, piše Rojters.
Zvaničnici su minimizirali svaku vezu između operacije i zabrinutosti NATO u vezi s Rusijom. Međutim, trupe su raspoređene u vreme kada SAD šalju nekoliko hiljada vojnika u Poljsku da bi podržale svoje istočnoevropske saveznike koji su zabrinuti zbog politike Moskve.
Vojnici iz kampa Ležun u Severnoj Karolini stigli su u ponedeljak na aerodrom Vernes u blizini Trondhajma, trećeg grada po veličini u Norveškoj. Američke trupe će ostati u Norveškoj godinu dana, s tim što će ovu grupu zameniti nova nakon šest meseci. Portparol norveške Garde, koja će biti domaćin američkih vojnika u vojnoj bazi Vernes na oko 1.500 kilometara od ruske granice, rekao je da će pripadnici Vojske SAD proći obuku za ratovanje u zimskim uslovima. „U prve četiri nedelje će imati osnovnu obuku za ratovanje u zimskim uslovima, naučiće kako da izađu na kraj sa skijama i prežive u životnoj sredini Arktika“, rekao je Run Arstad, portparol norveške Garde, koji je naglasio da „to nema veze s Rusijom ili aktuelnom situacijom“.
Marinci će u martu učestvovati u Zajedničkim vikinškim vežbama, koje će uključivati i britanske vojnike, najavio je Arstad.
Ruska ambasada u Oslu u ponedeljak nije odmah odgovorila na zahtev Rojtersa za komentar. U oktobru je, međutim, postavila pitanje potrebe za inicijativom za raspoređivanje trupa SAD, kada je i obelodanjena. „S obzirom na više izjava norveških zvaničnika o odsustvu pretnje Rusije za Norvešku, hteli bismo da shvatimo iz kojih je razloga Norveška tako rada da intenzivira svoj vojni potencijal, naročito stacioniranjem američkih snaga u Vernesu?“ pitala je tada ruska ambasada. I portparolka norveškog ministarstva odbrane je rekla da dolazak američkih marinaca nema nikakve veze sa zabrinutostima u vezi s Rusijom. Međutim, norveški ministar odbrane Ine Eriksen Sjoerejde je u intervjuu 2014. rekao da je Rusija pripajanjem Krima pokazala da ima kapaciteta i volje da iskoristi vojna sredstva za ostvarenje političkih ciljeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.